Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Już po raz czwarty we wrześniu odbywa się w całej Polsce "Kredkobranie". To ogólnopolska akcja charytatywna organizowana i koordynowana przez krakowską Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie "Korzenie".

Zbierane są przybory szkolne i materiały plastyczne, które trafią do najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach. - Zeszłoroczna, rekordowa edycja akcji, pokazała, że mimo pandemii jest wielu ludzi dobrej woli, którzy chcą bezinteresownie pomagać. Dobro wychodzące od darczyńców, przechodzi przez nasze ręce, wolontariuszy, aby dalej trafić na Kresy i sprawić wielką radość i uśmiech na twarzach najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach - mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator inicjatywy.

Celem "Kredkobrania" jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. 

- Poprzez akcję chcemy pokazać dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkującym poza granicami naszego kraju, że ich przyjaciele z Polski pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. W ten sposób dbamy o tych, którzy będą w przyszłości ambasadorami polskości na tych terenach - wyjaśnia Konturek.
W "Kredkobranie" mogą się włączyć całe szkoły, poszczególne klasy, ale również zakłady pracy, instytucje, środowiska i osoby indywidualne. Zeszłoroczna edycja akcji skupiła uczniów z ponad 250 szkół w Polsce. 

- Dzięki zebraniu ponad 80 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych, w tym kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników czy przyborów piśmienniczych o łącznej wartości ponad 600 tys. zł pomogliśmy prawie 1200 dzieciom z Kresów - podsumowuje Konturek, dodając, że ma nadzieję, że w tym roku odzew będzie jeszcze większy.  

Środowisko wolontariuszy akcji  jest bardzo zróżnicowane, ale głównie to studenci i absolwenci Akademii Ignatianum w Krakowie. To właśnie ta grupa w 2011 r. rozpoczęła pomagać Polakom na Kresach. 

Przez cały wrzesień zbiórki można prowadzić w miejscach nauki czy pracy. Natomiast do 8 października należy przekazać zebrane rzeczy osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji Ignatianum. Dary za wschodnią granicę trafią w listopadzie. 

Akcję można również wspierać poprzez darowizny na konto Fundacji Ignatianum  o nr. 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem "Kredkobranie" bądź na stronie zrzutka.pl/29k4dw. Zebrane fundusze  przeznaczone zostaną na zakup książek i lektur szkolnych oraz transport darów na Kresy. Regulamin akcji oraz informacje o Kredkobraniu można znaleźć na stronie www.kredkobranie.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;