Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Jan Paweł II na dziś

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Inicjatywa #Święty4ever jest zachętą do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, poznania jego nauczania i okazania pomocy bliźniemu. - W jej ramach istotne jest też dzielenie się świadectwem poprzez wstawienie wizerunku papieża Polaka w mediach społecznościowych z hashtagiem #Święty4ever oraz wywieszeniu flagi papieskiej - mówi pomysłodawca akcji, ks. Tomasz Jarosz.

Inicjatywie patronuje hasło „Św. Jan Paweł ze mną na zawsze”. - To bardzo osobiste wyznanie, które wskazuje, że uczestnika łączy z papieżem Polakiem naprawdę mocna więź. Chcemy pokazać, że dla Polaków osoba św. Jana Pawła II jest ważna i to nie tylko jako postać historyczna - tłumaczy ks. Jarosz.

Duchowny wskazuje, że trzy główne filary akcji są ze sobą połączone. - Zachęcamy do tego, by pomodlić się do św. Jana Pawła II i jednocześnie zgłębić jego nauczanie. Papież Polak zawsze uwrażliwiał podczas swojego pontyfikatu na potrzebę dostrzegania bliźniego, stąd mamy nadzieję, że lektura jego tekstów, jak i modlitewne przebywanie z nim będzie inspiracją i obudzi wrażliwość na ludzi potrzebujących w naszym środowisku - mówi.

Zaznacza jednocześnie, że wsparcie osób potrzebujących nie zawsze wyraża się w sposób materialny. - Czasem ta potrzeba związana jest z jakimś brakiem w życiu, dotykającym ich godności. Może więc wystarczy tylko odrobina uwagi i życzliwości, by zmienić czyjąś codzienność. Pandemia sprawiła, że takich osób nie brakuje, zwłaszcza samotnych i starszych - uwrażliwia.

Akcja ma też przybliżać innym osobę św. Jana Pawła II. - W jej ramach istotne jest więc dzielenie się świadectwem poprzez wstawienie wizerunku papieża Polaka w mediach społecznościowych z hashtagiem #Święty4ever oraz wywieszeniu flagi papieskiej. Można również wspomnieć ulubiony cytat czy też modlitwę - opisuje ks. Jarosz.

Dodaje przy tym, że takie działanie powinno być jednak poparte wcześniejszą modlitwą oraz uczynkiem miłosierdzia względem bliźniego. - Chcemy, by świadectwa łączności duchowej ze św. Janem Pawłem II były autentyczne i naturalne. Wynikały z potrzeby serca, która wyraża się w konkretnych działaniach - podkreśla.

Akcja #Święty4ever powstała spontanicznie i początkowo miała obejmować tylko parafię w Kazimierzy Małej w diecezji kieleckiej. Pomysł jednak zaczął się rozszerzać i swoim zasięgiem objął już całą wspomnianą diecezję, a także archidiecezję krakowską i diecezję bielsko-żywiecką, a poprzez wpisy w mediach społecznościowych w zasadzie całą Polskę.

- Mamy nadzieję, że będzie to piękny wyraz naszej pamięci o papieżu Polaku w obchodzoną 100. rocznicę jego urodzin, jak i realne podjęcie trudu pochylenia się nad nauczaniem św. Jana Pawła II i wcielaniem go w życie każdego dnia. Nie bójmy się podjąć tego wyzwania - zachęca do udziału w akcji ks. Jarosz.

Oceń treść:
Źródło:
;