Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Trwa Cracovia Sacra 2015

 fot. Przemysław Radzyński

Najstarszy znany w Polsce wizerunek maryjny w typie hodegetria – przewodniczka oraz pieczęć majestatyczną św. Jadwigi – jedyny wizerunek królowej z epoki, wg którego powstał portret Jana Matejki pokazali dominikanie w ramach VIII edycji Cracovia Sacra. Krakowska Noc Kościołów trwa od 14 do 15 sierpnia.

 

VIII edycję krakowskiej Nocy Kościołów zainaugurowano 14 sierpnia w klasztorze dominikanów przy Stolarskiej. Zakonnicy po raz drugi udostępnili zwiedzającym obraz tzw. Matki Bożej Chórkowej – najstarszego znanego w Polsce wizerunku maryjnego w typie hodegetria – przewodniczka, datowany na początek XV wieku.

Otwierając VIII edycję Cracovia Sacra prezydent Jacek Majchrowski podkreślił wielokulturowość i współistnienie wielu wyznań i religii na ziemiach polskich, co stało się tematem przewodnim tegorocznej Nocy Kościołów w Krakowie. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Pietrzyk nazywając Kraków miastem kościołów zwrócił uwagę na bogactwo sztuki, której na co dzień mieszkańcy i turyści nie mogą podziwiać, a która jest prezentowana z okazji Cracovia Sacra.

Jednym z najciekawszych i najbardziej cennych zbiorów dominikańskiego archiwum są dokumenty pergaminowe. Odwiedzającym w piątek klasztor przy Stolarskiej zaprezentowano dokument królewski św. Jadwigi z przywieszoną do niego pieczęcią majestatyczną. „Ta pieczęć zachowała się w całości. Cenna jest dlatego, ponieważ nie mamy wizerunków Jadwigi z epoki, a to jest właściwie jedyny wizerunek, jaki mamy. Na podstawie tej pieczęci Matejko namalował jej portret” – mówi KAI o. Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów.

Dominikanie pokazali także zbiór szat liturgicznych z różnych warsztatów tkackich całej Europy. „Wszystkie te tkaniny reprezentują klasztory dominikańskie, które już nie istnieją na Kresach Wschodnich – Żółkiew, Podkamień, Lwów. To są niemi świadkowie historii, która się już wydarzyła i do której nie jesteśmy w stanie wrócić z powodów geopolitycznych” – mówi KAI Marcin Ciba, konserwator w klasztorze przy Stolarskiej.

Noc Cracovia Sacra organizowana jest w tym roku po raz ósmy. Motywem wiodącym jest bogactwo religii i kultur. Specjalne wystawy i koncerty przygotowano w wielu krakowskich bazylikach i kościołach – począwszy od Katedry na Wawelu przez bazylikę Mariacką i sanktuarium św. Jana Pawła II po inne popularne krakowskie świątynie, w których duszpasterzują franciszkanie, karmelici, bernardyni, augustianie, redemptoryści, jezuici, salezjanie, kanonicy regularni.

W tym roku Cracovia Sacra ma także charakter międzyreligijny. Wystawy i koncerty przygotowały także Ewangelicko Augsburski Kościół św. Marcina, Cerkiew Greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, Cerkiew Prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Synagoga Tempel.

Wstęp jest wolny, do niektórych miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl.

Źródło:
;