Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Pod oknem

Trwa II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

 fot. Materiały prasowe

„Nieśmy Ewangelię nadziei” – pod takim hasłem w Krakowie w dniach 17-20 września odbywa się II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej.

 

„Pragniemy aby Kongres wyznaczył nam kierunki działania na przyszłość i dodał energii, zapału, do jeszcze aktywniejszego działania w Kościele, aby przemieniać go w duchu Ewangelii, aby nieść światu Ewangelię nadziei, jak głosi nasze kongresowe hasło” – mówi Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Tematyka Kongresu skupiona jest wokół czterech zagadnień: społeczeństwo, rodzina, polityka i kultura. „To są obszary naszego zainteresowania i naszego działania. Różnie to wygląda w różnych parafiach i diecezjach – wszystko zależy od potrzeb środowiska i od możliwości działania” – wyjaśnia Szydełko i dodaje, że zadaniem Akcji Katolickiej jest integrowanie różnych środowisk kościelnych, bo „tylko wtedy będziemy skuteczni w naszym działaniu”.

Kongres otworzyła uroczysta Msza św. sprawowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że wśród wyzwań, które domagają się zaangażowania Akcji Katolickiej jest szeroko pojęta troska o rodzinę. „Trzeba przede wszystkim inwestować w rodzinę i pomagać rodzinom w trudzie wychowania potomstwa, rozkładając łączący się z tym ciężar na całe społeczeństwo” – mówił metropolita krakowski, który do uczestników Kongresu skierował apel: „Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie. Przemieniajmy wspólnie nasz świat. Niech on staje się jeszcze bardziej ludzkim, a więc jeszcze bardziej Bożym”.

Na problematykę rodziny zwrócono uwagę szczególnie drugiego dnia obrad. Pierwszą sesję zatytułowano „Rodzina fundamentem społeczeństwa”. W drugiej części skupiono się natomiast na zmianach cywilizacyjnych w społeczeństwie, ale tematyka rodziny była ciągle obecna.

„Żyjemy w czasach eksplozji religijności” – mówił prof. Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca zaznaczył, że obserwowane jest wprawdzie powolne słabnięcie praktyk religijnych, ale na całym świecie dostrzegana jest mniejsza ochota do uczestnictwa w sytuacjach publicznych. „Można oczekiwać zmiany religijności w związku z kryzysem rodziny” – zauważył prof. Koseła podkreślając, że ma też na nie wpływ zmiana w nauczaniu Kościoła, gdzie za przykład podał rozwijający się kult Bożego miłosierdzia.

„Czy budowanie cywilizacji miłości jest dziś możliwe” – to z kolei tytuł przedłożenia prof. Marii Ryś z UKSW. „Budowanie cywilizacji miłości zaczyna się od cichego zamknięcia drzwi domu wtedy, gdy ktoś śpi, albo jest zmęczony czy chory” – wyjaśnia prelegentka, która wskazała, że fundament do tworzenia cywilizacji miłości został położony przez Jezusa na Górze Błogosławieństw. To tam Chrystus wzywa do heroicznej miłości. „Nie można być chrześcijaninem nie chcąc być świętym, a żeby być świętym trzeba być świętym heroicznie i chyba na tym polega budowanie cywilizacji miłości. Od heroizmu w najprostszych relacjach do heroizmu takiego, że oddajemy swoje życie za najpiękniejsze wartości” – wyjaśnia prof. Ryś.

Trzeci dzień obrad Kongresu w Filharmonii Krakowskiej skupi się na polityce i kulturze. Kongres zakończy się w niedzielę 20 września Mszą św. celebrowaną w bazylice Mariackiej przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej organizowany jest w 85 rocznicę powstania organizacji i w 20 lat po jej odrodzeniu. Akcja Katolicka została powołana w Polsce w 1930 roku. Jej działalność przerwała II wojna światowa a komunistyczne rządy na długo uniemożliwiły odrodzenie. Akcja Katolicka w Polsce odrodziła się na wyraźne życzenie Jana Pawła II, który upomniał się o organizację podczas wizyty „ad limina” biskupów polskich w Rzymie w 1993 roku.

Źródło:
;