Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Jan Paweł II na dziś

konkurs papieski fot. Instytut Tertio Millennio

Do 19 kwietnia uczestnicy Konkursu Papieskiego mają czas, by napisać esej na jeden z trzech proponowanych w tym roku tematów.

 

Tematy prac to:

1. Jaką receptę na zbudowanie pokoju na świecie dał Jan Paweł II w swych orędziach na Światowe Dni Pokoju (1 stycznia)?

2. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości i nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia - jak rozumiesz aktualność tych słów Jana Pawła II dla budowania pokoju społecznego i osobistego?

3. Jakie działania i postawy Jana Pawła II najbardziej przyczyniły się – Twoim zdaniem - do nazwania Go „pielgrzymem pokoju”?

Konkurs Papieski, organizowany przez Fundację „Instytut Tertio Millennio” przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (ponadgimnazjalnych). Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osób z całej Polski.

Główną nagrodą dla zwycięzców każdego z dziewięciu regionów Polski jest wyjaz Rzymu oraz indeksy na kierunki filozofia i teologia na wybranych polskich uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim. W tym roku nagrodę specjalną ufundowała także Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Agata Kornhauser-Duda. Dla finalistów przewidziane są także liczne nagrody książkowe.

XIV edycja Konkursu Papieskiego przebiega pod hasłem „Jan Paweł II – Pielgrzym pokoju”. Głównym tematem konkursu jest szeroko rozumiany „pokój”, zarówno ten osobisty, jak narodowy i światowy oraz idee promowane przez Jana Pawła II: solidarność społeczna, mądrze rozumiany patriotyzm oraz głębokie pojednanie między ludźmi i między narodami.

Finał Konkursu przewidziany jest na 19 maja w dziewięciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Oceń treść:
;