Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

Wydarzenia: Światowy Dzień Muffinka

Małopolska

 fot. materiały prasowe

Dzięki inicjatywie Teatru Scena STU, Urzędu Miasta Krakowa i Radia RMF Classic każdy może stworzyć utwór o stolicy Małopolski. Kompozycje można nadsyłać do końca stycznia.

„Kraków to miasto, którego Wisła nie omija, gdzie Rynek tonie w uśmiechach turystów, na Wawelu Zygmunta bije dzwon, a na Brackiej pada deszcz. Ciągle goni po nim Lajkonik, chodzi się tu z księżycem w butonierce, tutaj są zwycięstwa, przypały, ziomale...” - napisali organizatorzy wydarzenia, zachęcając do tego, by zainteresowani opowiedzieli muzycznie za co kochają Kraków.

Mają oni również nadzieję, że dzięki wydarzeniu jak najwięcej osób w trudnym czasie pandemii i zaostrzenia restrykcji będzie mogło wykazać się jako kompozytorzy. - Chcemy zachęcić do tego, by przy zamykającej nas w domach epidemii koronawirusa, otworzyć swoją wyobraźnię i wrażliwość artystyczną. Nie zapadajmy w zimowy sen twórczy - skupmy się na pracy nad tekstem, muzyką i emocjami w naszej piosence - namawia Krzysztof Pluskota, dyrektor krakowskiego Teatru Sceny STU.

Jak dodaje, dotychczas nadesłane kompozycje są naprawdę ciekawe i jest ich naprawdę wiele. - Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było ich więcej. Zachęcamy, by w tych muzycznych dziełach o naszym mieście pokazać swoją unikalną więź z miastem, która wynika z własnych doświadczeń. Niech to będzie opowieść o Krakowie, która na trwale zapisze się w historii polskiej piosenki - podkreśla Pluskota.

Pula nagród w konkursie to 30 tys. zł. Nadesłane piosenki oceni kapituła konkursu, w której znaleźli się: poetka Ewa Lipska, wokalista Igor „Igo” Walaszek, kompozytor i pianista Konrad Mastyło, satyryk i autor Krzysztof Piasecki, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMK Magdalena Doksa-Tverberg oraz szefowa muzyczna radia RMF Classic Magdalena Wojewoda-Mleczko.

Zgłaszane piosenki powinny być stworzone w języku polskim, a także w nim wykonywane. Długość utworu nie może przekraczać 4 minut. W chwili dokonania zgłoszenia piosenka nie może być rozpowszechniona. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.scenastu.pl.

Spośród nadesłanych piosenek kapituła konkursowa wyłoni do 10 utworów, które przejdą do II etapu konkursu. O tym, które piosenki znajdą się w finale zadecydują słuchacze Radia RMF Classic, którzy za pośrednictwem strony www.rmfclassic.pl będą mogli głosować na rywalizujące piosenki do 29 kwietnia.

Następnie 5 piosenek z największą ilością głosów znajdzie się w finale konkursu. W nim kapituła wyłoni zwycięzcę, analizując tekst, muzykę, wykonanie utworu, a także jego wartość artystyczna i oryginalność. Najlepsze utwory zostaną ogłoszone 18 maja.

Patronat nad Konkursem objął prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Nagrodę ufundowała Restauracja pod Baranem przy ul. Św. Gertrudy 21 w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;