Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Świat

Trwa nadzwyczajna peregrynacja relikwii św. Mikołaja

relikwie świętego mikołaja fot. Orthodox33 / wikipedia.org

Do Moskwy przybyły relikwie św. Mikołaja Cudotwórcy. Tym samym rozpoczęła się ich nadzwyczajna peregrynacja. Po raz pierwszy od blisko tysiąca lat opuściły one bazylikę w Bari. Do Rosji zawieziona została jedynie część relikwii, a dokładnie lewe żebro świętego.

 

W niedzielę późnym popołudniem samolot z relikwiami św. Mikołaja wylądował na moskiewskim lotnisku Wnukowo, na którym oczekiwało go kilkuset wiernych. W momencie przybycia relikwii rozdzwoniły się dzwony stołecznych cerkwi. Jeszcze u schodków samolotu, towarzyszący im od samego sanktuarium w Bari, gdzie są na stałe przechowywane metropolita Hilarion Ałfiejew pomodlił się i stwierdził, że ta „peregrynacja na ziemi rosyjskiego prawosławia jest wydarzeniem bezprecedensowym”.

Prosto z lotniska relikwie św. Mikołaja przewiezione zostały do soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela. Liturgii powitania przewodniczył patriarcha Cyryl. Na jej zakończenie wyraził wiarę i nadzieję na zjednoczenie chrześcijan różnych wyznań. Podkreślił, że to zjednoczenie mimo obecnych podziałów wynikających, jak się wyraził, „z teologicznych problemów przeszłości” jest możliwe nie w oparciu o wysiłki kościelno-dyplomatycznych działań, czy też uzgodnień teologicznych, ale tylko wtedy kiedy Duch Święty zjednoczy wszystkich wyznających imię Chrystusa. Wyraził też przekonanie, że św. Mikołaj słysząc modlitwy chrześcijan Wschodu i Zachodu przedstawi je Panu, prosząc Go o zjednoczenie Kościołów. Na zakończenie Cyryl I pobłogosławił wszystkich słowami: „Niech Pan nas zachowa i pomaga chrześcijanom Wschodu i Zachodu w pokonywaniu nieprostych dróg historii”.

Po liturgii patriarcha spotkał się z delegacją włoskiego duchowieństwa i władzami Bari. Na ręce ordynariusza tego miasta przekazał w darze dla Papieża Franciszka ikonę św. Mikołaja napisaną według starych rosyjskich kanonów. 

Przed wylotem relikwii z Bari tamtejszy ordynariusz bp Francesco Cacucci i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew podpisali umowę określającą warunki czasowego przekazania części relikwii św. Mikołaja Patriarchatowi Moskiewskiemu. Zgodę na to wyraził Papież Franciszek podczas swego ubiegłorocznego spotkania z patriarchą Cyrylem na Kubie.

Do 12 lipca relikwie wystawione będą w Moskwie, a od 13 do 28 lipca w Sankt-Petersburgu w soborze św. Aleksandra Newskiego. Następnie powrócą do Bari.

Oceń treść:
Źródło:
;