Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Solidarność

 fot. Caritas Polska

Blisko 15 tys. dzieci, w tym dwa tys. najmłodszych z Ukrainy, skorzysta w tym roku z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas. Na wszystkich uczestników wyjazdów, półkolonii i wycieczek czekają atrakcje, a dla wielu z nich będzie to jedyna w ciągu roku okazja, aby wypocząć poza domem.

 

– W Wakacyjnej Akcji Caritas weźmie w tym roku udział łącznie ok. 14,8 tys. dzieci. Wiele z nich odwiedziło lub odwiedzi wkrótce atrakcyjne turystycznie miejsca, m.in. nad morzem czy w górach. Na kolonie z Caritas wyjedzie 10,5 tys. dzieci. Pozostałe 4,3 tys. skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek przygotowanych przez Caritas diecezjalne. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby nie zabrakło zajęć sportowych, rozrywek i dobrej, a przy tym bezpiecznej, zabawy – zapewnia Renata Pruszkowska z Caritas Polska.

Odkrywanie świata i siebie

Jednym z miejsc, w których wypoczywają w te wakacje młodzi podopieczni Caritas, jest Chłapowo. Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje tu cztery 12-dniowe turnusy dla dzieci z domów dziecka, rodzin zastępczych, rodzin niepełnych bądź pozostających w trudnej sytuacji materialnej. W każdym z turnusów bierze udział ok. 90 uczestników podzielonych na grupy. Wychowawcami są doświadczeni nauczyciele, pomagają im wolontariusze, nierzadko byli uczestnicy podobnych wyjazdów. Wśród atrakcji są m.in. rejs statkiem z Władysławowa, wycieczki na Westerplatte, do Gdańska i Gdyni, zwiedzanie Daru Młodzieży i ORP „Błyskawicy”, ZOO, organy w Oliwie, latarnia morska w Rozewiu, a także czas spędzany na plaży oraz codziennie zajęcia w ośrodku, takie jak dyskoteki, gry i zabawy na powietrzu, konkursy, itp.

– Widać radość, chęć ruchu, poznawania ludzi, ale są też dzieci zamknięte w sobie, troszeczkę pogubione. To skutki pandemii – ocenia Alina Arczewska, kierowniczka jednego z turnusów. – Bazujemy na zabawach integracyjnych, żeby dzieci mogły się lepiej poznać, realizujemy też program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży „Odkrywcy talentów” – dodaje.

– Są zajęcia muzyczne, których uczestnicy mogą prezentować swoje zdolności. Jest śpiew, odgrywanie scenek, taniec, można tworzyć plakaty. Najcenniejsze dla dzieci jest odkrycie tego, co potrafią, pokazanie własnego ja, nawiązywanie relacji w grupie, poznawanie nowych miejsc. Są to dzieci ciekawe świata, miłe, skromne, bardzo dobrze się z nimi pracuje – komplementuje swoich podopiecznych Marlena Bernacka-Pluta, wychowawczyni na kolonii Caritas.

Plaża, wycieczki, przyjaźnie

Jak tłumaczy Rafał Pacanowski, nauczyciel i opiekun 14-osobowej grupy chłopców w wieku od 12 do 15 lat, każdego dnia podczas zajęć pojawia się inny temat, wychowawcy omawiają z dziećmi najważniejsze wartości społeczne i realizują je w praktyce – na przykład poprzez sport, czy podczas wspólnego poznawania nowego dla nich środowiska.

– Dla części z nich będzie to jedyny wypoczynek w ciągu roku. Ważna jest sama zmiana otoczenia, która ładuje akumulatory. Nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery i dzięki temu później lepiej funkcjonują w społeczeństwie. Uczą się też odpowiedzialności, porządku, itp. – wylicza wychowawca.

Możliwość nawiązania nowych przyjaźni to jeden z największych atutów wakacyjnych wyjazdów – także zdaniem ich uczestników.

– Najbardziej podoba mi się atmosfera, to że jest dużo kolegów, są mili wychowawcy. Nie nudzimy się. Największą frajdę sprawia nam, że jesteśmy w grupie, chodzimy na plażę, na wycieczki – relacjonuje 15-letni Bartek. Jego o dwa lata młodszy kolega, Jasiek, przyjechał na kolonie z Caritas już drugi raz.

– Jest dużo fajnych osób, nigdy nie ma nudy, wszystko dobrze zorganizowane, jest co robić, można wrócić zadowolonym do domu i wspominać przez lata – potwierdza.

Nie tylko zabawa

Ważnym elementem sierpniowych wyjazdów kolonijnych będą warsztaty Ratownicy Marzeń, realizowane w ramach projektu Akademia Caritas Dzieciom. Mają one charakter motywacyjny i służą m.in. wzmacnianiu poczucia własnej wartości oraz nauce radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Z warsztatów, które będą prowadzone przez 28 dni, skorzysta ok. 1000 dzieci, w tym dzieci z Ukrainy.

Wakacyjna Akcja Caritas jest w tym roku organizowana przez blisko 40 Caritas diecezjalnych. Znana od lat inicjatywa wróciła do dawnego rozmachu po przerwie spowodowanej pandemią. Caritas Polska zdecydowała się dofinansować organizację tegorocznych wakacji kwotą blisko 2,8 mln zł.

– Wakacyjna Akcja Caritas jest organizowana dzięki naszym darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy ją wspierają – podkreśla Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Jak pomóc w realizacji programów Caritas dla najmłodszych?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
  • Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Źródło:
;