Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Solidarność

 fot. szlachetnapaczka.pl

Dzisiaj rozpoczął się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. To czas, w którym potrzebujący, którzy zgłosili się do bazy Szlachetnej Paczki, otrzymają poprzez wolontariuszy pomoc od darczyńców.

Jak zaznacza Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki, Weekend Cudów to wyjątkowy moment. - Dziś i jutro ponad 17 tys. rodzin w całej Polsce otrzyma mądrą pomoc. Szlachetna Paczka dociera do tych, którzy tego mocno potrzebują, a gest ten przywraca im nadzieję i wiarę w to, że są jednak dla kogoś ważni - podkreśla.

Dodaje, że Weekend Cudów nie powinien być jedyną akcją, w której ludzie wyrażają solidarność z ubogimi lub osobami znajdującymi się w kryzysie z powodu choroby czy zdarzenia losowego. - Ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego - takiego, dla którego pomaganie to nie tylko akcyjne, krótkie zaangażowanie, gdy wybucha kryzys, ale zwykłe działanie, na co dzień - wskazuje.

Szlachetna Paczka dociera do wielu rodzin, które znalazły się w kryzysie - bardzo często z powodu trwającej pandemii COVID-19. - W tym roku trafiliśmy też do takich osób, które epidemia dotknęła przez odebranie najbliższych osób. Jedną z nich jest pani Anna, która w wieku 19 lat musiała zostać rodzicem dla dwójki młodszego rodzeństwa, gdyż w czasie pandemii zmarł ich ojciec, a kilka lat wcześniej odeszła mama - opisuje Sadzik.

Przyznaje, że Szlachetna Paczka to nie tylko darowizna. Ale przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem. - Wolontariusz łączy osobę w potrzebie z osobą, która tej pomocy może udzielić. Bardzo nas cieszy, że w naszą inicjatywę włączają się również osoby znane, bo pozwala to zmobilizować jeszcze więcej osób dobrej woli - ocenia.

W tegoroczną Szlachetną Paczkę włączyli się m.in. Robert Lewandowski, Iga Świątek czy olimpijczycy z Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. - Chciałabym zaprosić wszystkich do tego, aby włączyli się w akcję pomagania. Dzięki inicjatywie Szlachetnej Paczki zyskujemy w bardzo prosty sposób możliwość wprowadzenia realnej zmiany w życiu wielu ludzi - apeluje Daria Abramowicz, psycholożka sportu z Teamu Igi Świątek.

Prezes Stowarzyszenia WIOSNA dopowiada, że w tegorocznych paczkach przeważać będą żywność, środki czystości, opał czy ciepłe ubrania. - To rzeczy, które dają chwilowy oddech, dla niektórych nawet niezauważalne, a dla biednych całkiem niedostępne - stwierdza.

Sadzik zachęca, by mimo izolacji i zamknięcia w domach, spowodowanych pandemią, nie zamykać się na drugiego człowieka. - Bieda nie może być tematem tabu, a im więcej o niej wiemy i o ludziach, którzy jej doświadczają, tym skuteczniej możemy pomóc – często bez większego wysiłku. Powinniśmy również pamiętać o tym, że także my możemy się znaleźć w kryzysie z dnia na dzień. Wypadek, zdarzenie losowe takie jak pożar czy choroba może szybko zmienić sytuację, która do tej pory była komfortowa – podsumowuje.

Wciąż można dokonać wpłat w ramach Szlachetnej Paczki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok i każdy może pomóc bliźniemu, któremu zabrakło szczęścia. Dzięki wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie dociera nikt inny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szlachetnapaczka.pl. W ubiegłym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

Oceń treść:
Źródło:
;