Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Wydarzenia: Światowy Dzień Meteorologii

Solidarność

Trzeci samolot z pomocą od Caritas Polska dotarł do Bejrutu

paczki fot. Caritas Polska

100 koncentratorów tlenu na pokładzie samolotu Hercules wyleciało w sobotę, 10 kwietnia z bazy wojskowej w Powidzu do Bejrutu. To już trzeci transport lotniczy zorganizowany przez Caritas Polska dla stolicy Libanu zmagającej się ze skutkami sierpniowego wybuchu chemikaliów. Oprócz wsparcia w odbudowie Caritas Polska zapewni 100 libańskim rodzinom długofalową pomoc w ramach programu Rodzina Rodzinie.

 

– Odbudowa Bejrutu w czasie trwającej epidemii jest wyjątkowo trudnym wyzwaniem dla tak boleśnie doświadczonego kraju, ale dzięki wielkiemu sercu darczyńców, którzy tak ofiarnie wsparli akcję Caritas Polska, możemy pomóc Libańczykom zarówno w przywróceniu warunków do życia w ich stolicy, jak i w walce z koronawirusem. Przy nieocenionej pomocy polskiej armii docieramy na miejsce z najbardziej potrzebnymi artykułami. Poprzednio były to głównie żywność oraz środki ochrony osobistej, a teraz są to koncentratory tlenu, które pomogą ratować zdrowie i życie zakażonych – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Nie byłoby to możliwe bez pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej i polskiego wojska, za co z serca dziękuję – dodaje.

W ramach zbiórki Caritas Polska rozpoczętej nazajutrz po tragedii w Bejrucie, Polacy przekazali na potrzeby poszkodowanych już ponad 9 mln zł. Dzięki tak ogromnemu wsparciu Caritas Polska mogła włączyć się w program Odbudować Bejrut (Build Beirut Back), będący wynikiem współpracy kilku europejskich organizacji dobroczynnych i Caritas Liban.

Tragedia, która poruszyła świat

4 sierpnia w Bejrucie doszło do potężnej eksplozji 2 750 ton azotanu amonu, składowanego od sześciu lat w portowym magazynie. Wskutek wybuchu śmierć poniosło ponad 200 osób, a około 6,5 tys. zostało rannych. Wybuch zniszczył lub poważnie uszkodził również wiele budynków, pozostawiając bez dachu nad głową nawet 300 tys. osób.

Od pierwszych chwil po wybuchu do pomocy poszkodowanym przystąpiła Caritas Liban, mimo iż fala uderzeniowa dosięgła biura organizacji. Na szczęście pracownicy opuścili budynek tuż przed eksplozją, dzięki czemu nikt z nich nie ucierpiał i mogli niezwłocznie rozpocząć działania.

100 rodzin pod opieką Caritas Polska

Caritas Polska nie tylko pomaga mieszkańcom Bejrutu w odbudowie miasta oraz w walce ze skutkami epidemii, ale również długofalowo wspiera najbardziej potrzebujących w zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Od początku 2021 r. 100 libańskich rodzin zostało włączonych do programu Rodzina Rodzinie – największego programu pomocy zagranicznej realizowanego przez polską organizację dobroczynną.

– Sytuacja mieszkańców Libanu skupionych na odbudowie stolicy w czasie niosącej tragiczne żniwo epidemii jest wyjątkowo trudna, dlatego zdecydowaliśmy, że po Syrii, Strefie Gazy i irackim Kurdystanie, będzie to czwarty obszar, na którym obejmiemy bezpośrednim wsparciem najbardziej potrzebujące rodziny – podkreśla dyrektor Caritas Polska.

Program Rodzina Rodzinie jest realizowany od 2016 r. Dzięki wpłatom polskich darczyńców pomoc finansową o łącznej wartości blisko 60 mln zł otrzymało 9 tys. rodzin – najwięcej w Syrii, gdzie już od 10 lat trwa wojna domowa. Pieniądze z programu Rodzina Rodzinie pozwalają jego beneficjentom na zaspokojenie podstawowych potrzeb, m.in. na zakup żywności i leków oraz finansowanie leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych.

Jak pomóc?

Rozwój programu Rodzina Rodzinie jest możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu polskich darczyńców. Podopiecznych programu można wspomóc:

  • obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl,
  • dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie),
  • wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).
Oceń treść:
Źródło:
;