Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Pod oknem

 fot. Materiały prasowe

Krakowski Klub Inteligencji Katolickiej i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizują cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. Na czwartek, 9 kwietnia, zaplanowane jest trzecie spotkanie z autorem cyklu, Piotrem Olesiem OP.

 

Trzecie spotkanie, zatytułowane "O, Jeruzalem szczęśliwe" odbędzie się 9 kwietnia 2015 o godz. 18:00 w sali KIK przy ul. Siennej 5 w Krakowie (parter). Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane (ilość dostępnych miejsc jest ograniczona).

- „Będzie o symbolu w architekturze i jego połączeniach z symbolami w liturgii, od Świątyni Jerozolimskiej, gdzie bije źródło, przez bazyliki wczesnochrześcijańskie, kościoły syryjskie i wielkie bazyliki Bizancjum, po Karolingów, cudowne średniowiecze, humanistyczny renesans i zdumiewający barok” - mówi br. Piotr. - „Wszystko nieznacznie przeplecione wątkami filozoficznymi i tymi drobnymi szczegółami, które poprzez dokumenty różnych soborów ukształtowały wreszcie to, co określamy mianem świątyni chrześcijańskiej” - dodaje.

Piotr Oleś - dominikanin, historyk sztuki, student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec, co z tego wynikło.

Dwóch poprzednich wykładów można odsłuchać na stronach Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

;