Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Małżeństwo

Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich u Papieża Franciszka

 fot. Fotolia.com

Irena i Jerzy Grzybowscy, twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich, spotkali się dziś po audiencji ogólnej z Papieżem Franciszkiem. Wręczyli mu ikonę ruchu: „Trwajcie w miłości mojej” oraz książkę zatytułowaną „Dialog jako droga do świętości”. Ojciec Święty otrzymał także opracowanie zawierające ponad tysiąc świadectw osób, którym rekolekcje ruchu pomogły ocalić związek.

 

Ikona, którą Irena i Jerzy Grzybowscy wręczyli Franciszkowi jest znakiem ich Ruchu. „Przedstawia dwa zwrócone do siebie profile, mężczyzny i kobiety, męża i żony, w dialogu, podczas spotkania we wzajemnym zrozumieniu i miłości” – mówi Jerzy Grzybowski.

“Połączone profile tworzą oblicze Chrystusa. Oznaczają one więź małżonków i ich jedność w Bogu. Aureola wyraża ich drogę do świętości. Równocześnie w tle jest krzyż, mówiący o cierpieniu, które jest nieuchronne w życiu każdego człowieka, ale ma moc zbawczą. Do ikony dołączamy księgę świadectw. Spośród kilkudziesięciu tysięcy wybraliśmy około tysiąca wypowiedzi osób, małżeństw, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, dla których niejednokrotnie uczestniczenie w spotkaniach małżeńskich było przewrotem w życiu, drogą nawrócenia, oraz ocalenia związku. Szczęśliwym małżeństwom ukazało ono nowe drogowskazy. Tym drogowskazem jest dialog, dialog jako droga do świętości”.

„Opracowanie pod tym właśnie tytułem, które otrzymał Ojciec Święty, jest nie tylko zbiorem doświadczeń dialogów małżeńskich, ale rozważaniem na temat dialogu w ogóle, dialogu, do którego Papież przywiązuje duże znaczenie” – zapewnia Irena Grzybowska.

“Doświadczenie dialogu, bardzo wielu małżeństw jest źródłem rozważań na temat dialogu w ogóle, jako drogi do świętości i postawy życiowej. Te rozważania zawarliśmy w tekście, który ofiarowaliśmy Ojcu Świętemu. Został on przetłumaczony na język włoski, żeby Papież mógł go przeczytać”.

Ruch powstał w Polsce pod koniec lat 70. W czasie rekolekcji o charakterze warsztatów, proponuje się małżeństwu dialog, który może pomóc mężowi i żonie zrozumieć się nawzajem, cieszyć się swoim małżeństwem oraz rozwiązywać konflikty. Spotkania zaczynają się w piątki o 17:30, a kończą w niedziele około 15. Odbywają się zazwyczaj w domach rekolekcyjnych, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Prowadzą je odpowiednio do tego przygotowane małżeństwa i kapłan. Więcej o spotkaniach na stronie internetowej ruchu: spotkaniamalzenskie.pl

Oceń treść:
Źródło:
;