Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Książka

Tydzień Bibliotek od 7 do 16 maja w Krakowie

 fot. Kamila Zarembska / KBF

W maju Kraków czyta pełną piersią! Po mieście krążyć będą literackie tramwaje, na Rynku Głównym tysiące osób na głos czytać będzie swoje ulubione książki, a każdy kto w trakcie lektury zrobi sobie zdjęcie w przestrzeni miejskiej będzie mógł wziąć udział w specjalnym konkursie. Książki zagoszczą w kawiarniach i szkołach. Jakby tego było mało - rozsiądą się wygodnie także w kinach. Na bibliotecznych przestępców, którzy przetrzymują książki na swoich regałach i półkach czeka wspaniałomyślna amnestia. Dodatkowo tydzień obfitujący w wydarzenia zwieńczy uroczyste przyznanie tytułu Czytelnika Roku w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wszystko to, a nawet więcej, odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek, który potrwa w Krakowie od 7 do 16 maja.

 

 

Wydarzenia:

 

Literacki tramwaj – 7 maja

O godz. 10:00 z zajezdni Nowa Huta wyjedzie zabytkowy tramwaj typu T4 zwany „Norymbergą”. W podróży towarzyszyć będą, czytający fragmenty książek, krakowscy aktorzy - Tomasz Schimscheiner i Tadeusz Piotr Łomnicki. Na trasie zaplanowano następujące przystanki: Plac Centralny; Rondo Czyżyńskie; Rondo Grzegórzeckie; Korona; Centrum Kongresowe; Pl. Wszystkich Św.; Bagatela; Poczta Gł.; Basztowa LOT; Rondo Mogilskie; Plac Centralny. Podczas podróży organizowane będą konkursy i quizy z nagrodami.

 

Flash mob – Kraków czyta! – 7 maja

W samo południe, tuż po hejnale, organizatorzy zapraszają na Rynek Główny na flash mob. „Weź książkę z którą chcesz się pokazać na mieście. Przyprowadź kogo tylko możesz: babcię, sąsiada, koleżankę z pracy... Czytając na głos fragmenty ulubionych lektur pokażmy, że Kraków jest pełen miłośników książek!”.

 

Kraków czyta e-booki – od 8 maja

Wraz z księgarnią Woblink przygotowano niespodziankę dla fanów książki elektronicznej. Od 8 maja, co tydzień w niedzielę aż do wakacji Facebook KrakowCzyta.pl zdominowany zostanie przez e-czytelników! Ciekawostki, nowinki i oczywiście konkursy.

 

Kraków czyta w kawiarniach – od 8 do 15 maja

Do akcji „Kraków czyta!” przyłączyło się 13 kawiarni, w których na stałe goszczą książki. Po okazaniu karty bibliotecznej, czytelnicy Podgórskiej, Śródmiejskiej, Krowoderskiej i Nowohuckiej Biblioteki Publicznej skorzystają ze zniżek na wybrane produkty. Ponadto, w doborze lektury będzie można zdać się na łut szczęścia i wylosować kupon z rekomendacją KrakowCzyta.pl.

 

Kraków czyta w kinie – od 7 do 16 maja

W kampanię „Kraków czyta” włączyły się krakowskie kina: Kika, Agrafka, Kijów Centrum oraz Ars. W Arsie na zniżkę możecie liczyć w Tygodniu Bibliotek, natomiast współpraca z Kiką i Agrafką potrwa do końca roku! Do kina należy przyjśćz kartą biblioteczną PBP, ŚBP, NhBP lub KBP.

 

Kraków czyta, inspiruje... – od 7 do 16 maja

„Biblioteka inspiruje”, to hasło tegorocznej XIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. 7 maja na portalu KrakowCzyta.pl pojawią się wirtualne regały z inspirującymi książkami, które mogą stać się bodźcem do wprowadzenia zmian w życiu. Każda przeczytana lektura wpływa na naszą osobowość, jednak niektóre z nich zmieniają nas bardziej. Pojawienie się inspirujących regałów ma być jednocześnie zaproszeniem do rozmowy na forum KrakowCzyta.pl. Wśród uczestników dyskusji rozlosowane zostaną zestawy gadżetów.

 

Kraków czyta na polu – od 7 do 16 maja

Dla entuzjastów mediów społecznościowych i amatorów fotografii organizatorzy przygotowali wyzwanie połączone z konkursem, polegające na robieniu zdjęć z książką w przestrzeni miejskiej Krakowa. Fotografie należy oznaczyć hasztagami: #krakówczyta #czytamnapolu, opublikować na Facebooku lub Instagramie i nominować znajomych do dalszej zabawy. Zdjęcia opublikowane podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (7–31 maja 2016 r.), będą mogły wziąć udział w konkursie objętym patronatem medialnym Kraków Photo Fringe 2016. Warunkiem uczestnictwa jest oznaczenie fotografii dodatkowymi hasztagami: #krakowphotofringe #letsfringe. Po zakończeniu konkursu organizatorzy zapraszają na wystawę wyróżnionych fotografii do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Stalowym 12.

 

Smocze opowieści na smoczym placu zabaw – 10 maja

O godz. 11:00 i 13:30 organizatorzy zapraszają najmłodszych czytelników wraz z rodzicami na skwer przy ul. Zachodniej na os. Ruczaj. Będzie okazja, żeby posłuchać niesamowitych opowieści w osiedlowej piaskownicy!

 

BezKARny piątek 13. – 13 maja

Piątek 13. nie musi być pechowy! Biblioteki przygotowały niespodziankę dla spóźnialskich i roztargnionych czytelników.

 

Kraków Czyta w szkole – od 15 do 31 maja

Biblioteki przygotowały dla gimnazjalistów konkurs czytelniczy. Spośród osób, które w dniach od 15 maja do 31 maja 2016 r. będą na portalu aktywnie recenzowały książki i tworzyły swoje wirtualne półki konkursowe, zostaną wybrani najaktywniejsi użytkownicy. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest założenie darmowego konta na portalu oraz wypełnienie, podpisanie i dostarczenie, do wybranej przez siebie Biblioteki, Karty Zgłoszenia. Na laureatów czekają nagrody książkowe oraz zestaw gadżetów.

 

Czytelnik Roku 2015/2016 – finał 15 maja

W Teatrze Ludowym odbędzie się finał i rozdanie nagród dla laureatów konkursu.

 

Wspólne korzyści, jeden cel krakowczyta.pl – 16 maja

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się konferencja podsumowująca osiągnięcia krakowskich bibliotek miejskich.

;