Ciekawostki
Tynieckie opactwo może zostać nowym "cudem Polski"
W tegorocznej edycji plebiscytu National Geographic Traveler "7 nowych cudów Polski" jedynym nominowanym zabytkiem z Małopolski jest klasztor oo. benedyktynów w Tyńcu. Obecnie tynieckie opactwo plasuje się na 8. pozycji.
Opactwo benedyktynów w Tyńcu o palmę pierwszeństwa walczy z 16 innymi obiektami, m.in. Pałacem Potockich w Radzyniu Podlaskim, Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie czy Kaszubskim Parkiem Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.
„Cieszymy się, że nas zgłoszono i wytypowano jako to miejsce rozpoznawalne w Małopolsce. Oczywiście my robimy tutaj swoje od XI w., a to czy znajdziemy się na tej liście zależy już od decyzji internautów” – powiedział KAI br. Michał Gronowski OSB, kustosz muzeum opactwa w Tyńcu.
Wskazał, że podkrakowskie opactwo jest miejscem spotkania – zarówno piękna przyrody i krajobrazu, jak i piękna tradycji klasztoru oraz duchowości monastycyzmu i reguły św. Benedykta. „Każdy kto przybywa na to miejsce może któryś z tych wymiarów odkryć – zaczynając od piękna krajobrazu, przez architekturę i sztukę, przez całe doświadczenie tego, co możemy tu zastać na miejscu, a w końcu przez liturgię i spotkanie z drugim człowiekiem, sobą samym i Panem Bogiem. Czego wszystkim, którzy do nas przychodzą, życzymy” – podkreślił wyjątkowość miejsca zakonnik.
Głosy wspierające opactwo tynieckie można oddawać do 22 września przez stronę internetową www.7cudow.national-geographic.pl.
Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce. Jego długa prawie tysiącletnia historia odzwierciedla przemiany w polskiej historii i sztuce. W ub. roku opactwo tynieckie obchodziło 970-lecie fundacji klasztoru oraz 75-lecie powrotu benedyktynów do Tyńca.