Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Wspomnienia

Uczyń z życia arcydzieło. 100. urodziny Karola Wojtyły – Jana Pawła II

obchody setnej rocznicy urodzin karola wojtyły fot. Centrum Myśli JPII

Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało wiele wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują aktualność nauczania wobec wyzwań i dylematów współczesności. Hasłem 100. urodzin Wojtyły są słowa „Uczyń z życia arcydzieło” – parafraza fragmentu Listu do artystów Jana Pawła II z 1999 roku.

 

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania, jest humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być niezwykłe w swojej zwyczajności. To historia człowieka,który pokazał,jak można żyć pięknie, jak uczynić ze swego życia prawdziwe arcydzieło.

 

Pokojowy rewolucjonista z Polski

W 2020 r. mija sto lat od narodzin Karola Wojtyły–człowieka, który przeżył doświadczenie wojny, XX-wiecznych totalitaryzmów, życia w zniewolonym kraju, a mimo to głosił unikalne orędzie pokoju, jedności i dialogu jako naukowiec, biskup i papież. On jeden z grona wielkich postaci XX wieku stanowczo i konsekwentnie sprzeciwiał się wojnie w Iraku. „Nie wolno uciekać się do wojny nawet, gdy chodzi o tzw. dobro wspólne” – mówił wtedy, przypominając, że wojna jest zawsze porażką. Kontynuował tym samym swoją przemyślaną politykę pokojowego przeciwdziałania konfliktom i wspierania dążeń państw do samostanowienia, która wcześniej doprowadziła w Polsce do powstania „Solidarności” oraz do upadku tzw. bloku wschodniego i odzyskania suwerenności przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

"Fenomen pokojowego przesłania Jana Pawła II opierał się niewątpliwie na ewangelicznych fundamentach miłości bliźniego – tłumaczy Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Równie wielki wpływ miała na niego polska kultura i historia, ale także doświadczenie przyjaźni z mieszkającymi po sąsiedzku Żydami. Jan Paweł II z ducha kultury polskiej zaczerpnął otwartość na innych, wolę pokojowego współżycia ludzi różnych kultur i nacji, szacunek do każdego człowieka".

 

Orędownik dialogu

Tak ukształtowane w młodości poglądy zostały później ugruntowane w czasie pracy naukowej i teologiczno-filozoficznej Karola Wojtyły. Udział we wspólnocie świata uczonych, opartej na dialogu i wymianie myśli, pozwolił mu rozwinąć przekonanie, że w dążeniu do postępu relacje międzyludzkie winny opierać się na wartościach duchowych i moralnych. Kierując się tymi wskazaniami, Jan Paweł II podejmował w czasie swojego pontyfikatu wielki wysiłek na rzecz dialogu między kulturą i religią oraz nauką i teologią, wiedząc, że rozłam jest zawsze czymś negatywnym, rodzącym walkę i chęć dominacji.

- Tylko kultura, w której wiara i rozum, państwo i Kościół, nauka i religia trwają w harmonijnym napięciu, dialogując ze sobą, stwarza właściwy klimat dla rozwoju człowieka i społeczeństwa. Do tego przekonywał nas Jan Paweł II przez całe swoje życie – mówi prof. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Projekty jubileuszowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Setna rocznica urodzin papieża to czas, który sprzyja upamiętnieniu papieża w sposób szczególny i przenikliwy, w oparciu o jego myśl i zdobycze współczesnych nauk, tak by pozostawić trwały ślad w różnych sferach edukacji oraz praktyki społecznej i kulturalnej. Projekty jubileuszowe Centrum pozwolą nie tylko spojrzeć na Karola Wojtyłę przez bogactwo jego biografii, ale odnosząc się bezpośrednio do jego nauczania, propagują odwagę myślenia, działania, tworzenia i wychowania w duchu dialogu i otwartości.

W 2020 r. nadarza się wyjątkowa okazja, aby spuściznę Jana Pawła II na nowo przemyśleć, ocenić i wprowadzać w życie, korzystając z jego dialogicznej postawy, która prowadzi do rozwiązywania konfliktów, ułatwia porozumienie – mówi prof. Żukowska-Gardzińska i dodaje: – Myśl i dzieło Jana Pawła II domagają się odniesienia ich do czasów współczesnych, które pełne są napięć i sprzecznych interesów, konkurujących bezwzględnie ze sobą. Zastosowanie papieskiego modelu postawy dialogicznej pozwoli stworzyć ramy do spotkania i rozmowy między najbardziej zwaśnionymi środowiskami bez destrukcyjnego wpływu stereotypów.

Realizacja tego celu wymaga kompleksowej znajomości nauczania i dziedzictwa papieża. Centrum Myśli Jana Pawła II ułatwi poszukiwanie materiałów związanych z jego pontyfikatem dzięki narzędziom oferowanym przez portal JP2online będący nowym etapem budowania nowoczesnej kultury pamięci o Janie Pawle II i największym projektem Centrum w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

"Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które ten przekaz kształtują – mówi dyrektor Senk. – Dlatego już parę lat temu, z myślą o roku 2020, podjęliśmy się stworzenia JP2online.pl i rozwijania tym samym zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie. W środku tego cyfrowego świata stawiamy papieża, z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było jego życie i jak jego pontyfikat zmienił Polskę i świat.

Choć cała zawartość portalu JP2online to prawdziwy skarbiec informacji o Janie Pawle II, szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram papieża. Za pomocą ciekawej grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu przybliża on wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Siedem rozdziałów multimedialnego biogramu będzie stopniowo udostępnianych – pierwsza część już 18 maja (dzień urodzin w 1920 roku), a ostatnia 16 października (dzień konklawe w 1978 roku). Dzięki biogramowi będziemy mogli poznać Karola Wojtyłę jako Lolka, Karola, Kapłana, Wujka, Pasterza, Profesora i w końcu jako Jana Pawła II. Niektóre materiały ilustrujące ten bogaty życiorys właśnie w ramach biogramu będą miały swoją premierę.

Dla uczczenia jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II zamówiło wyjątkową kompozycję u prof. Paula Mealora – jednego z najbardziej cenionych, światowych kompozytorów chóralnych. Utwór "The Fire of Mercy" brytyjskiego kompozytora w całości oparty jest na słowach Jana Pawła II o znaczeniu pokoju na świecie. Prawykonanie odbędzie się podczas koncertu papieskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w ramach jesiennego cyklu „Interpretacje muzyki chóralnej”. Wykonawcą koncertu będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.

Propozycją jubileuszową jest również wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ta zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja jest od kilku tygodni pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy do dalszego upowszechniania. Do dziś wystawa została wysłana do około 350 podmiotów w Polsce oraz do kilkudziesięciu na świecie(polskie szkoły, parafie oraz placówki MSZ, które zamówiły wystawę winnych wersjach językowych). W przygotowaniu jest wersja online wystawy, która niebawem zostanie udostępniona na platformie Google Arts&Culture.

Na stronie www.centrumjp2.pl znajduje się program wszystkich wydarzeń realizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Wśród nich wydarzenia online z udziałem stypendystów, konkursy, publikacje książkowe, w tym biografia Jana Pawła II czy jego korespondencja z kard. Stefanem Wyszyńskim z lat 1978–1981.

Centrum jest również bardzo aktywne w mediach społecznościowych i właśnie tam będzie można znaleźć anegdoty z życia Wojtyły, współczesne interpretacje jego myśli w filmowych prezentacjach znanych osób, a także takie propozycje, jak konkursy czy quizy urodzinowe adresowane do młodych ludzi, nie tylko beneficjentów Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Ze strony Centrum można pobrać nieodpłatnie grafiki urodzinowe, materiały dla szkół, aplikację z cytatami i kilkanaście zdjęć udostępnionych na wolnej licencji.

Oceń treść:
Źródło:
;