Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Książka

Ukazał się album fotograficzny ze wspomnieniami o abp. Gocłowskim

plakat promujący album o arcybiskupie gocłowskim fot. Materiały prasowe

Prawie 100 zdjęć, pochodzących głównie z archiwów trójmiejskich fotoreporterów i domowych albumów oraz ponad 80 wspomnień zawiera album poświęcony zmarłemu w maju tego roku abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu. Książka została wydana na 85. rocznicę urodzin kapłana.

 

Redaktorka albumu Katarzyna Żelazek powiedziała w czwartek PAP, że pomysł na takie upamiętnienie hierarchy pojawił się spontanicznie wśród fotoreporterów i dziennikarzy z Trójmiasta, którzy tuż po śmierci abp. Gocłowskiego zaczęli udostępniać na jednym z profilów społecznościowych zdjęcia, na których uwieczniony został były metropolita gdański. Album zatytułowany został "Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski".

"Inspiracją stało się okładkowe zdjęcie Grzegorza Mehringa, pracującego wówczas dla +Dziennika Bałtyckiego+, wykonane podczas uroczystości oddania do użytku terminalu paliwowego w rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku 21 lutego 2006 r. Fotografia przedstawia uśmiechniętego abp. Tadeusza Gocłowskiego z białym kaskiem na głowie z napisem +gość+. Uznaliśmy, że to jest piękna metafora, którą można czytać na różne sposoby" - wyjaśniła Żelazek.

Najstarsze zdjęcie znajdujące się w albumie pochodzi z 17 kwietnia 1983 r. i przedstawia święcenia biskupie ks. Gocłowskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski. Ostatnia fotografia pochodzi zaś z 21 marca 2016 r. i pokazuje abp. Gocłowskiego na uroczystości odsłonięcia obrazu "Ostatnia Wieczerza" Macieja Świeszewskiego w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Album kończy fotografia z 4 maja 2016 r. ukazująca wniesienie trumny z ciałem arcybiskupa do Katedry Oliwskiej.

Album uzupełnia ponad 80 wypowiedzi różnych osób świeckich z Pomorza wspominających osobę arcybiskupa, zebranych i opracowanych przez Żelazek.

"Te wspomnienia to nie tylko opowieść o samym abp. Gocłowskim, ale w tle jest także historia kraju. To jest też opowieść o nas, o ludziach. Scharakteryzowanie jednym krótkim zdaniem abp. Gocłowskiego jest trudną sztuką. Wielu moich rozmówców podkreślało, że arcybiskup umiał słuchać, miał dar słuchania drugiego człowieka. Chciał znać opinię innych, ale nikogo nie nawracał na siłę. Z tych wspomnień przebija obraz człowieka, który wierzy w moc słowa i w to, że na drodze dialogu z drugim człowiekiem można wypracować porozumienie" - podkreśliła autorka albumu.

O swoich kontaktach z hierarchą opowiadają na kartach albumu politycy - Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Henryka Krzywonos-Strycharska, Janusz Lewandowski, Jarosław Sellin, Janusz Śniadek; przedstawiciele środowiska kultury - pisarze Mieczysław Abramowicz i Stefan Chwin, reżyser Krzysztof Babicki, muzyk Olo Walicki, aktorzy Ryszard Ronczewski, Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis, podróżnik Marek Kamiński, bursztynnik Mariusz Drapikowski.

Abp. Gocłowskiego wspominają też osoby nieznane publicznie - np. fryzjer Ryszard Kirschen, który przez ponad 30 lat raz w miesiącu ścinał włosy arcybiskupowi.

Wydawcą albumu jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, w którego radzie abp Gocłowski zasiadał od chwili powołania instytucji w 2007 r.

Promocję wydawnictwa zaplanowano w Trójmieście w trzech miejscach. W piątek album zaprezentowany zostanie w siedzibie ECS, dzień później w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a w niedzielę w Muzeum Miasta Gdyni.

Abp senior Tadeusz Gocłowski zmarł 3 maja 2016 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie trafił dwa tygodnie wcześniej z rozległym udarem mózgu. Hierarcha spoczął w Krypcie Biskupów Gdańskich w Katedrze w Gdańsku-Oliwie.

Przyszedł na świat 16 września 1931 r. w miejscowości Piski leżącej w dzisiejszym województwie mazowieckim, gdzie jego rodzice - po powrocie z emigracji w USA - kupili gospodarstwo rolne. Na czele gdańskiej diecezji, a następnie archidiecezji, hierarcha stał przez 24 lata - od 1984 do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

Brał udział ze strony Kościoła w przygotowaniach do obrad Okrągłego Stołu w 1989 r., uczestniczył też w zakulisowych rozmowach między przedstawicielami władz PRL a opozycją solidarnościową w Magdalence. Odegrał znaczącą rolę przy odbudowywaniu stosunków państwo-Kościół po 1989 r. i przyjmowaniu konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Abp Gocłowski był kawalerem Orderu Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem uhonorował go w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, w uznaniu znamienitych zasług dla ojczyzny.

;