Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Dziś zakończyła się XV Parafiada Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca. Przez 4 ostatnie dni krakowscy pijarzy kształtowali tężyznę fizyczną i duchową blisko 200 młodych osób z całej Polski.

Na XV Parafiadę Środowisk Pijarskich zjechała młodzież m.in. z Bolszewa k. Wejherowa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Warszawy czy Poznania. "Ci młodzi przyjeżdżają do nas już kilka lat z rzędu. Widzę po nich jak ćwiczą przez cały rok, aby w organizowanych przez nas rywalizacjach sportowych pokazać się z jak najlepszej strony" - powiedział duchowy opiekun wydarzenia o. Tomasz Abramowicz SP.

Parafiada na terenie Zespołu Szkół Pijarskich w Krakowie była realizacją kalasantyńskiej idei integralnego wychowania młodzieży uwzględniającego rozwój umysłu, ducha i ciała. Pod nazwą Parafiada kryje się całoroczny progam wychowawczy i profilaktyczny realizowany w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach i ogniskach we współpracy z parafiami pijarskimi. Finał programu odbywa się w Warszawie - małopolskie spotkanie jest jedną z jego regionalnych składowych.

Podczas tegorocznej krakowskiej edycji młodzież mogła zmierzyć się ze sobą m.in. w piłce nożnej, siatkowej, koszykowej czy tenisie stołowym. Poza sportowymi emocjami przygotowano także przestrzeń rozwoju ducha - konkurs wiedzy pt. "Kraków - Miasto Miłosierdzia" czy pielgrzymkę do Bramy Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

"To dla nich wyjątkowy czas radości, gdzie w bezpiecznym klimacie zawodów sportowych i formacji duchowej, a także towarzystwie swoich znajomych, mogą kształtować siebie. Obserwując to wydarzenie już kilka lat myślę, że młodzi czują się także dobrze z nami, zakonnikami, bowiem staramy się zgodnie z naszym charyzmatem objąć dzieci opieką kompleksową" - podsumował spotkanie o. Abramowicz.

"Bardzo się cieszę, że ten majowy weekend mogłem spędzić w inny sposób niż przed komputerem. Myślę, że to bardzo dobry pomysł, aby dać nam przestrzeń do takiej właśnie integracji" - powiedział Piotr Wenta z Bolszewa koło Wejherowa. "Dla mnie oprócz sportu ważna była także możliwość poznania miejsc Krakowa, związanych z tematem Bożego miłosierdzia" - dodał Dominik Pyjor z Rzeszowa.

Pierwszy program Parafiady sformułowano w 1988 roku pod kierunkiem śp. o. Józefa Jońca SP, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej. Po raz pierwszy zrealizowano go w Krakowie rok później. Idea Parafiady zataczając coraz szersze kręgi i wychodząc poza granice Polski, stała się imprezą międzynarodową. Finały Parafiady w tym roku będą miały miejsce w Warszawie w dniach 9-16 lipca.

 

Źródło:
;