Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Z Bogiem

Umrzeć z nadziei: modlitwa za uchodźców

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w trzech miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

 

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będą w nich wymienione imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Modlitwa obejmie także tych, którzy już dotarli lub przybędą do Europy oraz to, by Bóg rozpalił wyobraźnię miłosierdzia w nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Nabożeństwa odbędą się w środowy wieczór, 23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl.

 

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

;