Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Małopolska

Unikatowe przedstawienie szopkowo-jasełkowe w Muzeum Historycznym

 fot. mhk.pl

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Oddziale Pałac Krzysztofory, zaprezentowane zostanie tradycyjne lalkarskie przedstawienie jasełkowe na tle szopki krakowskiej. Widowisko przygotowane przez rodzinę Malików, która wykonywaniem szopek krakowskich zajmuje się już od czterech pokoleń, będzie można obejrzeć 3, 11 i 18 stycznia.

 

„Jasełka są zawsze przedstawiane przy okazji pokonkursowej wystawy szopek krakowskich. Jest to spektakl unikatowy, gdyż tylko rodzina Malików kultywuje tradycję odgrywania jasełek przy wykonanej szopce” – powiedziała KAI Małgorzata Niechaj, kierownik Działu Folkloru i Tradycji Krakowa w Muzeum Historycznym. Dodała, że jasełka są specjalnie opracowane – oryginalna wersja została skrócona z trzech do około jednej godziny, a do udziału w przedstawieniu zapraszana jest także publiczność, która wspólnie z wykonawcami śpiewa kolędy.

Widowisko przygotowane zostało przez krakowską rodzinę Malików, których szopkarsko-jasełkowe tradycje sięgają już czterech pokoleń. Pierwsze szopki krakowskie i spektakle w klanie Malików tworzył pradziadek Walenty Malik.

Tegoroczne przedstawienie opiera się na tekstach typowych dla szopkarzy ze Zwierzyńca. Z uwagi na to, że występującymi w nim postaciami są m.in. Trzej Królowie, Król Herod, Krakowiacy, Żydzi i Górale, spektakl określa się jako „Betlejem Polskie”. Sceną dla jasełek jest najprawdziwsza, wielka szopka krakowska, której autorką jest prawnuczka Walentego Malika, Cecylia. Z kolei kukiełki przygotowała rzeźbiarka Anna Malik.

Spektakl zostanie zaprezentowany trzykrotnie (3, 11 i 18 stycznia) w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35). Przedstawienie za każdym razem będzie się rozpoczynało o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nieraz dwa metry wysokości, przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świat za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia.

Źródło:
;