Małopolska
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma już 97 lat!
Na Małym Rynku w Krakowie odbył się koncert z okazji Dnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Na scenie wystąpili: Orkiestra Kameralna "Polyphonia" Politechniki Lwowskiej, krakowska Orkiestra Wojskowa oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie "Dominanta".
- Pragnę złożyć najlepsze życzenia i gratulacje wszystkim studentom i pracownikom Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy dziś obchodzą swoje święto. Dzisiaj także łączymy się z naszymi przyjaciółmi z Lwowa. To bardzo ważne, aby w takich sytuacjach pokazywać nowe standardy sąsiedzkiego wsparcia. Bardzo dziękuję panu Rektorowi za wzorową współpracę Uniwersytetu z samorządem województwa. Dziękuję za pana zaangażowanie w pracę Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski, której jest pan przewodniczącym - mówił marszałek Witold Kozłowski.
Podczas sobotniego wydarzenia została wręczona statuetka wyróżnionemu w plebiscycie "Wspólnota UEK", którą otrzymał Robert Szydło. – Pragnę serdecznie pogratulować panu Robertowi i życzyć realizacji wszystkich planów i zamierzeń w przyszłości. Pana aktywność w tak wielu dziedzinach wzbudza podziw i uznanie i wierzę, że będzie też zachętą do podejmowania ciąż nowych wyzwań - podkreślił marszałek.
Sobotnie wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
***
25 maja 1925 r. władze państwowe powołały szkołę wyższą, która otrzymała nazwę Wyższego Studium Handlowego (WSH). Pierwszej uroczystej inauguracji roku akademickiego dokonano 1 października 1925 r. Moment ten uważany jest za początek dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przyjętą już od 1925 roku dewizą uczelni jest maksyma: Rerum cognoscere causas et valorem, co znaczy Poznawać przyczyny i wartości rzeczy, dać uniwersalne wykształcenie, łączyć wiedzę zawodową z wiedzą ogólną o charakterze metodologicznym i teoretycznym.
Prowadząc liczne badania naukowe oraz kształcąc obecnie 15 tys. studentów, uniwersytet należy do największych ośrodków naukowo-badawczych o profilu ekonomicznym w Polsce. Studenci zdobywają wiedzę w trzech kolegiach: Ekonomii, Finansów i Prawa, Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Nauk o Zarządzaniu i Jakości.