Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Jan Paweł II na dziś

“Uniwersytet” tematem XIV Dni Jana Pawła II

konferencja prasowa fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Jan Paweł II był człowiekiem uniwersytetu, on nie tylko był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale był człowiekiem nauki - był filozofem i teologiem. Zostawił po sobie ważne dzieła, a także bardzo ważne wypowiedzi na temat tego, czym powinien być uniwersytet – wyjaśnia o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II.

 

W dniach 5-7 listopada odbędzie się kolejna edycja Dni Jana Pawła II, które mają na celu upamiętnienie papieża, jego nauczania oraz popularyzację jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

– Rozmawianie o uniwersytecie, to rozmawianie o Polsce, o przyszłości naszego kraju. Niewątpliwie podjęcie tego tematu w kontekście Dni Jana Pawła II ma swoje bardzo ważne znaczenie, ponieważ, jak dobrze wiemy, Jan Paweł II był człowiekiem uniwersytetu. On nie tylko był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale był człowiekiem nauki – był filozofem i teologiem. Zostawił po sobie ważne dzieła, a także bardzo ważne wypowiedzi na temat tego, czym powinien być uniwersytet – zaznaczył o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II.

Jak zapewnia z kolei prof. dr hab. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie, osoba Jana Pawła II, jego nauczanie i poezja były i są stałą inspiracją dla muzyków i kompozytorów. Od 1979 r. nastąpiła „eksplozja” dzieł poświęconych lub dedykowanych papieżowi, m.in. „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego, psalm „Beatus Vir” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Te Deum” Romana Palestra. Przez cały jego pontyfikat powstawały utwory w najróżniejszych gatunkach: piosenka, hymn pochwalny, utwór symfoniczny czy instrumentalny.

Prof. Malecka wspomina także o spisie utworzonym na podstawie badań przeprowadzonych w Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, który pokazuje, iż powstały setki utworów związanych z papieżem Polakiem. – Okazało się, że ta siła inspiracji nie ucichła. Ostatni utwór, o którym wiem, powstał w tym roku. To „Gloria Patri” Pawła Łukaszewskiego – powiedziała prof. Malecka.

W programie XIV Dni Jana Pawła II przewidziano m.in. główną sesję naukową, na którą składają się wykłady oraz debata z udziałem rektorów krakowskich uczelni wyższych (7 listopada, Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego), konferencję naukową „Plus ratio quam vis. Uniwersytet w nauczaniu Jana Pawła II oraz wobec zadań współczesności” (5 listopada, Akademia Ignatianum) oraz Międzynarodową Sesję Naukową „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II, cz.X” (5-6 listopada, Akademia Muzyczna). Elementem kulturalnym Dni Jana Pawła będzie koncert, który odbędzie się 5 listopada w kościele śś. Piotra i Pawła.

Tegoroczne Dni zakończą się Mszą św. w sanktuarium Jana Pawła II o godz. 17:00, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po Eucharystii nastąpi wręczenie nagród przyznanych w konkursach literackim i fotograficznym XIV edycji Dni Jana Pawła II.

Oceń treść:
Źródło:
;