Imieniny: Antoniny, Radoslawa, Dawida

Wydarzenia: Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Wspomnienia

 fot. Łukasz Kaczyński

Miniony weekend przyniósł zakończenie pierwszej edycji Małopolskiego Konkursu Pieśni Religijnej „Nie lękajcie się” im. św. Jana Pawła II. W sobotę trwały zmagania uczestników, natomiast w niedzielę chętni mogli posłuchać koncertu laureatów.

Zadaniem biorących udział w konkursie było stworzenie pieśni do słów św. Jana Pawła II zawartych m.in. w jego encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, homiliach czy twórczości literackiej.

Wśród nadesłanych piosenek znalazły się tytuły takie jak „To miłość”, „Drogowskazy słów” czy „Święta Faustyna”. - Taka forma miała pobudzić do przypomnienia i utrwalenia nauczania papieża Polaka. Chcieliśmy, by uczestnicy konstruktywnie podeszli do zadania i swoimi dziełami mogli także wyrazić przywiązanie do św. Jana Pawła II oraz pokazać swoje talenty - opisała Magdalena Policha z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, współorganizatora wydarzenia.

W sobotę uczestnicy występowali przed profesjonalnym jury w składzie: prof. dr hab. Wiesław Delimat, o. dr Dawid Kusz OP, ks. prałat Jan Kabziński oraz Magdalena Siemion z Instytutu. Zaprezentowali się zarówno soliści, jak i zespoły wokalne czy wokalno-instrumentalne.

- Mogliśmy posłuchać wielu pięknych utworów, które łączyły kunszt muzyczny, jak i piękne i głębokie teksty św. Jana Pawła II. Co ciekawe czasem były to pieśni radosne, a czasem skłaniające do refleksji. Mnie najbardziej ucieszyły przedszkolaki, które przecież nie pamiętają już osobiście papieża Polaka, jednak z niezwykłą werwą i energią śpiewały bardzo ważne słowa. Mam nadzieję, że dzięki temu Jan Paweł II stanie się im bliższy - ocenił przewodniczący jury, prof. Wiesław Delimat.

Także publiczność zgromadzona na niedzielnym koncercie wskazywała, że pieśni poruszają i przybliżają postać papieża Polaka oraz najważniejsze wartości, które głosił. - Najcenniejsze jest to, że utwory powstały dzięki temu, co poczuli twórcy w sercach po przypomnieniu sobie słów św. Jana Pawła II. Bardzo raduje, że są to pieśni głębokie, mówiące nie tylko bezpośrednio o nauczaniu papieża Polaka, ale także np. o jego matce czy też postrzeganiu człowieka ubogiego jako tego, który ma wszystko u Boga - podkreślił ks. dr hab. Robert Tyrała, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, obecny na wydarzeniu.

Zwycięskim solistą został Michał Niemiec z utworem mówiącym o św. Faustynie. Kolejne miejsca przypadły Katarzynie Rąpale oraz Bartłomiejowi Filipskiemu. W kategorii zespół wokalno-instrumentalny miejsca na podium zdobyły „Ziarenko”, „Due Cuori” oraz „Bogu Miłe”. Wśród zespołów wokalnych uhonorowano Zespół z Przedszkola nr 8, „Kolorowe Nutki” oraz „Duet Sisters”. Wyróżnienia konkursu otrzymał Żeński Zespół Wokalny oraz Gabriela Czuba.

- Nasze dzieci śpiewają już długo. Kiedy my, rodzice, usłyszeliśmy o konkursie, postanowiliśmy wystąpić rodzinnie, by uczcić św. Jana Pawła II, o którym mówi się, że był papieżem rodzin. Naszą pieśnią „Nadchodzi czas” chcieliśmy przekazać, że trzeba się zastanowić jak mija nam życie i wciąż jego upływ powierzać Bogu, tak, jak robił to papież - przyznała Ewelina Tomana z zespołu „Ziarenko”.

Zmagania muzyczne z nauczaniem św. Jana Pawła II zorganizowano z okazji obchodów jubileuszu 40-lecia jego pontyfikatu. Konkurs przygotował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie, Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Wydział Katechetyczny Diecezji Tarnowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;