Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Pod oknem

Uroczyste otwarcie Drzwi Miłosierdzia w Sanktuarium św. Jana Pawła II

Nadzwyczajny Rok Święty - Jubileusz Miłosierdzia został ogłoszony przez papieża Franciszka, by w ten sposób pozwolić każdemu doświadczyć miłosierdzia Boga Ojca poprzez czynną misję Kościoła. Najbardziej widocznym znakiem tej posługi duszpasterskiej będzie możliwość otwarcia Drzwi Miłosierdzia w każdej diecezji. Drzwi te, podobne do Drzwi Świętych Bazylik papieskich w Rzymie, pozwolą dopełnić pielgrzymki jubileuszowej również i temu, kto nie może dotrzeć do Rzymu.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie uroczystość inaugurująca obchody Nadzwyczajnego Roku Świętego będzie miała miejsce w wigilię III Niedzieli Adwentu. W sobotę 12 grudnia o godz. 17.00 Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. podczas której otworzy Drzwi Miłosierdzia w papieskim Sanktuarium.

Po uroczystym rozpoczęciu Roku Świętego – naznaczonym otwarciem Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w dniu 8 grudnia – także wszystkie Kościoły partykularne otworzą swoje Drzwi Miłosierdzia w komunii z Kościołem Rzymu, podczas celebracji eucharystycznej w trzecią niedzielę Adwentu.

Sanktuarium na „Białych Morzach”, zgodnie z postanowieniem Metropolity Krakowskiego zostało wyznaczone do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu. Dzięki decyzji, o której Papież Franciszek pisze w Bulli Misericordiae Vultus, wierni, którzy nawiedzą Sanktuarium będą mogli zawsze doznać miłosiernego objęcia ramionami Ojca w sakramencie pokuty i pojednania (por. MV 3).

W ciągu trwania Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia pielgrzymowanie do Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie okazją do  przeżycia jubileuszowego odpustu. Po przejściu przez Drzwi Święte lub Drzwi Miłosierdzia, lub kiedy nastąpiła jedna z wielu innych okoliczności, którym papież Franciszek przyznał możliwość uzyskania odpustu (na przykład dla chorych, uwięzionych i dla każdego, kto osobiście wypełnia dzieło miłosierdzia), oprócz zwykłych warunków, które wymagają serca dyspozycyjnego, aby łaska mogła przynieść  spodziewane owoce, wierni będą musieli zatrzymać się na modlitwie, aby dopełnić ostatnich aktów wymaganych: wyznania wiary i modlitwy za papieża w jego intencjach. To ostatnie będzie mogło zawierać co najmniej jedno Ojcze nasz - modlitwa, której sam Jezus pouczył nas, aby zwracać się do Ojca jak dzieci - a może nawet bardziej. W szczególności, ze względu na ducha właściwego temu Rokowi Świętemu, sugeruje się, aby odmówić piękną modlitwę papieża Franciszka na Jubileusz, a na zakończenie czasu modlitwy inwokację do Pana Jezusa Miłosiernego.

Źródło:
;