Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Małopolska

Uroczyste rozpoczęcie sezonu pasterskiego

owce fot. Wiktor Baron / wikipedia.org

W sobotę 23 kwietnia w Rychwałdzie koło Żywca przy dźwiękach trombit i dud uroczyście rozpocznie się sezon pasterski w województwie śląskim. Święto beskidzkich pasterzy składać się będzie z trzech części: sakralnej, obrzędowej i artystycznej.

 

O godz. 11.00 w bazylice franciszkanów, w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej - Pani Ziemi Żywieckiej celebrowana będzie msza święta w oprawie góralskiej.

Po niej, ok. godz. 12.15 zaczną się obrzędy pasterskie w kosorze: liczenie, poświęcenie i okadzenie owiec, śpiew, modlitwa, błogosławieństwo zwierząt oraz ludzi, wręczenie poświęconych szczap bacom i gospodarzom oraz dzielenie się serem.

Na godz. 13.30 zaplanowane są wspólne odśpiewanie utworu „Szumi jawor” i występy grup artystycznych: Wałasi, Grupa Śpiewaczą KGW Ślemień, Kapela spod Czoha, Przedszkolaki z Rychwałdu, uczniowie Fundacji Braci Golec, Kapela Jaworki.

Po tym nastąpi wręczenie certyfikatów oraz umów na wypas dla baców, wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Województwa Śląskiego, przemówienia zaproszonych gości, promocja stoisk rękodzielniczych połączone z degustację potraw lokalnych KGW gmin.: Gilowice, Łękawica, Ślemień.

Sobotnie wydarzenie zakończy się koncertem zespołu Psio Crew o godz. 15.30.

;