Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Uroczystości

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

 fot. Arturdiasr / CC BY-SA 4.0 / commons.wikimedia.org

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego Kościół katolicki przeżywa uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Do kalendarza liturgicznego uroczystość Chrystusa Króla wprowadzono na zakończenie roku jubileuszowego 1925. Święto zostało ogłoszone encykliką Quas Primas.

Pius XI umiejscowił uroczystość Chrystusa Króla w ostatnią niedzielę października. W ten sposób poprzedzała uroczystość Wszystkich Świętych i wyjaśniała, że wspomnienie świętych i męczenników jest konsekwencją społecznego królowania Chrystusa.

„Od dawna już powszechnie nazywano Chrystusa Królem w przenośnym tego słowa znaczeniu, a to z powodu najwyższego stopnia dostojeństwa, przez które wyprzedza wszystkie stworzenia i przewyższa je. (…) We właściwym tego słowa znaczeniu imię i władzę króla należy przyznać Chrystusowi jako człowiekowi, albowiem tylko o Chrystusie jako człowieku można powiedzieć, iż otrzymał od Ojca "władzę i cześć, i królestwo" – uzasadniał papież Pius XI wprowadzenie Uroczystości Chrystusa Króla do liturgii Kościoła.

W posoborowej reformie kalendarza święto przesunięto na ostatnią niedzielę w roku liturgicznym podkreślając, że stworzenie ma swój chwalebny koniec w Jezusie Chrystusie. Dodatkowo rozszerzono wówczas nazwę święta na Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Twórca święta polecił, aby w tym dniu we wszystkich kościołach po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiana była litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

;