Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Uroczystości

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

 fot. brewiarz.katolik.pl

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona tradycyjnie 25 marca, przypomina to ważne zdarzenie, kiedy Archanioł Gabriel przybył do Maryi, by zwiastować Jej, że za sprawą Ducha Świętego pocznie Syna, który będzie Synem samego Boga. W tym roku, ze względu na datę Wielkanocy, obchodzone jest 8 kwietnia.

 

Uroczystość Zwiastowania była wprowadzana już od V wieku przez Kościół na Wschodzie. Najstarszym świadectwem jest homilia Abrahama z Efezu, wygłoszona najprawdopodobniej w Konstantynopolu między 530 a 550 rokiem. Natomiast już w IV wieku w Nazarecie powstała bazylika Zwiastowania, którą ufundował Józef z Tyberiady. Wybudował ją na miejscu, gdzie według tradycji miał stać dom Świętej Rodziny. Przetrwała ona do wieku XI, kiedy to krzyżowcy wystawili na jej miejscu bardziej okazałą bazylikę. W 1995 roku na jej miejscu franciszkanie wystawili nową, obecnie istniejącą świątynię.

Na Zachodzie przyjęło się to święto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego.

W swoich początkach uroczystość Zwiastowania Pańskiego była uważana za święto Pańskie, w którym akcentowano przede wszystkim wcielenie się Chrystusa. Z czasem uroczystość nabrała także charakteru maryjnego.

Dlaczego uroczystość przypada właśnie 25 marca? Najczęściej podaje się wyjaśnienie wiążące 25 marca z dniem 25 grudnia, kiedy celebrujemy Narodzenie Pańskie. Daty te dzieli dokładnie 9 miesięcy. Współcześni badacze podają także inne wytłumaczenie. Mianowicie, chrześcijanie pierwszych wieków przywiązywali wielką wagę do ostatnich dni marca i początku kwietnia, co było związane ze świętem Paschy. Możliwe więc, że właśnie w ostatnich dniach marca wspominano moment Zwiastowania - początku Życia.

Źródło:
;