Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Uroczystości dziękczynne za kanonizację o. Papczyńskiego

błogosławiony ojciec stanisław papczyński fot. Episkopat.pl Błogosławiony Ojciec Stanisław Papczyński

Ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów zorganizowano w sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym (Wielkopolskie).

 

Mszy świętej, która była centralnym elementem uroczystości, przewodził dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. W wydarzeniu wzięli udział hierarchowie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, przedstawiciele władz, oraz pielgrzymi z całej Polski.

Założyciela pierwszego polskiego zakonu męskiego kanonizował w czerwcu w Watykanie papież Franciszek.

W 2007 roku w licheńskim sanktuarium odbyły się uroczystości beatyfikacyjne o. Papczyńskiego. W świątyni znajduje się kaplica pod jego wezwaniem, w której znajdują się relikwie świętego.

W trakcie homilii w licheńskim sanktuarium, kard. Stanisław Ryłko podkreślił, że o. Papczyński był jednym z najwybitniejszych sług Kościoła XVII w., "niezmordowanym Apostołem Mazowsza, ojcem ubogich, mistrzem życia duchowego i cenionym spowiednikiem". Jak stwierdził, jest to postać, która "nie przestaje zdumiewać niezwykłym bogactwem darów natury i łaski".

Kard. Ryłko zaznaczył, że o. Papczyński "chce w nas wszystkich dzisiaj obudzić na nowo pragnienie świętości, przekonać, że warto o świętość życia zabiegać i walczyć". Dodał, że o świętość bardzo często trzeba walczyć przede wszystkim z samym sobą.

"Dzisiaj chcemy wielbić Boga za ten wielki dar, jakim on, św. Stanisław, był i jest również w naszych czasach dla Kościoła i naszej ojczyzny. Każda kanonizacja przypomina nam, jak bardzo święci są nam potrzebni. Potrzebuje ich Kościół, potrzebuje ich świat - nawet ten świat, który tak często dzisiaj do Boga odwraca się plecami. Potrzebuje ich Polska, każdy z nas. Potrzebujemy świętych, ponieważ oni uczą nas jak żyć, aby nie zmarnować tego bezcennego daru, jaki otrzymaliśmy od Boga - daru życia" - powiedział.

Kard. Ryłko zaznaczył, że święci "są dla nas niezastąpionymi świadkami nadziei. Mówią nam, że świętość to nie jest nierealna utopia, nieosiągalny ideał. Pokazują nam, że świętość jest możliwa - również dzisiaj. Święci mówią nam dzisiaj: nie marnuj życia, stawiaj sobie wysokie wymagania" - powiedział.

O. Stanisław Papczyński (1631-1701) został ogłoszony świętym 5 czerwca. W uroczystości w Watykanie uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który nadesłał list także na sobotnią mszę w Licheniu.

"Dziś (...) stajemy w tym sanktuarium, by dziękować za wyniesienie na ołtarze naszego rodaka, ale i prosić za jego wstawiennictwem o pomyślność dla naszej ojczyzny i narodu. To dobrze, że w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski możemy się cieszyć takim patronem. Wierzę, że ten gorliwy patriota, głosiciel sprawiedliwości społecznej i znakomity kaznodzieja (...) stanie się także życiowym wzorem dla wielu współczesnych" - napisał prezydent.

Uroczystości dziękczynne za dar kanonizacji założyciela Zgromadzenia zaplanowane zostały do listopada w różnych miejscach Polski. Wśród nich znalazły się m.in. Podegrodzie, rodzinna miejscowość o. Papczyńskiego, oraz Ełk, gdzie dokonały się cuda za jego wstawiennictwem.

Ojciec Stanisław Papczyński był opiekunem biednych, chorych i umierających. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski; był myślicielem, głosicielem sprawiedliwości społecznej, teologiem, autorem popularnych książek. Jest patronem dzieci poczętych, obrońców życia i małżonków pragnących potomstwa.

;