Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

Wydarzenia: Dzień Głuchych i Języka Migowego

Pod oknem

Uroczystości odpustowe w Bazylice Mariackiej

 fot. Fra3.pl

W uroczystość Wniebowzięcia NMP w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbył się odpust parafialny. Uroczystej wieczornej Eucharystii przewodniczył kard. Gerhard Ludwik Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary. Obecni byli także kard. Stanisław Dziwisz, kard. Marian Jaworski oraz bp Tadeusz Pieronek.

 

Na wstępie kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem radości ze zwycięstwa Maryi – z duszą i ciałem została wzięta do nieba. „Jej święto jest tutaj w Krakowie naszym świętem. Jej wywyższenie zapowiada również nasze wywyższenie. Nasze ostateczne przeznaczenie do życia w Bogu w Jego Niebieskim Królestwie” – stwierdził.

Homilię w języku polskim wygłosił kard. Gerhard Ludwik Müller. Wskazał on, że świętość Matki Chrystusa zawsze była tematem podejmowanym przez artystów zdobiących wnętrza świątyń i kościołów. „Także w tej świątyni możemy oglądać uważany na największy i najpiękniejszy gotycki ołtarz w Europie, przedstawiający sceny z życia Matki Bożej oraz jej Syna” – powiedział.

Prefekt dodał, że boskie macierzyństwo Marii jest fundamentem bliskości przywilejów, jakie otrzymała ona od Boga od niepokalanego poczęcia poprzez wieczyste dziewictwo i wolność od grzechów na wniebowzięciu kończąc. „Maryja jest zatem obrazem i zapowiedzią szczęścia każdej kobiety, która otwierając się na noworodzące się życie, otrzymuje w swoje ramiona nie tylko własne dziecko, ale Tego, który utożsamia się z każdym przychodzącym na świat człowiekiem” – mówił.

Kard. Müller wytłumaczył znaczenie słów dogmatycznego określenia wniebowzięcia, ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 r. „Matka Boża dzieląca losy Syna i z Nim zjednoczona przez całe swoje życie ma udział w Jego chwale. Niebo jest dla Maryi darem i nagrodą – darem dopełniającym łaskę niepokalanego poczęcia i nagrodą, która wieńczy świętość jej życia” – nauczał.

Duchowny podkreślił, że wniebowzięcie Maryi przedstawia także chwałę całego Kościoła, gdyż uroczystość ta jest logicznym dopełnieniem tego wszystkiego, co Kościół od najdawniejszych czasów rozpoznawał i czcił w osobie i życiu Maryi. „Ufni we wstawiennictwo Maryi prośmy Boga, abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jego chwale” – zakończył kard. Müller.

Źródło:
;