Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Polska

 fot. Bulion / Public domain

W Poznaniu a następnie nad Lednicą odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Jana Góry. Dominikanin, inicjator spotkań lednickich zmarł 21 grudnia, w wieku 67 lat.

 

Liturgii w kościele pw. NMP Królowej Różańca przewodniczył abp Stanisław Gadecki. Natomiast homilię wygłosił o. Paweł Kozacki, Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. 

„Rozmawiałem z jego spowiednikiem, który mi powiedział, że o. Jan wielokrotnie mówił, że chce totalnie należeć do Chrystusa. Chce być cały Jego, chce, żeby Chrystus przeniknął jego życie i działanie. Żeby Chrystus był w nim. Można powiedzieć, że życie ojca Jana było dążeniem do tego, by powtórzyć za św. Pawłem: „żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus” - mówił o. Kozacki. 

 

Po Mszy św. odczytano listy kondolencyjne, m.in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz generała dominikanów o. Bruno Cadore. W imieniu papieża Franciszka list nadesłał abp Angelo Becciu, zastępca watykańskiego sekretarza stanu. W dokumencie wyrażono m.in. uznanie dla Ruch Lednickiego. 

„Ruch ten w znaczący sposób wpisuje się w duszpasterską troskę Kościoła w Polsce o nową ewangelizację i przygotowanie następnych pokoleń do podejmowania z przekonaniem i apostolskim zapałem dziedzictwa wiary, które w Narodzie polskim trwa i rozwija się już 1050 lat. Papież Franciszek modli się, aby Pan przyjął go do swojej chwały, a jego dzieło by zostało podjęte i było kontynuowane” - napisał abp Becciu. 

Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego została w kondukcie pogrzebowym z asystą wojskową przetransportowana na Pola Lednickie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości pogrzebowych pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. „Zebraliśmy się pod Bramą Rybą. Stajemy pod tą bramą co roku, choć nie o tym czasie i nie w ten sposób. Przechodzimy przez Bramę Rybę tym razem niosąc jego ciało” – mówił metropolita gnieźnieński przypominając za inicjatorem lednickich spotkań, że przejście przez Bramę, którą jest Chrystus, stanowi potwierdzeniem, że "jesteśmy chciani i kochani".

„Ty sam wielokrotnie przechodziłeś przez Bramę Rybę. W twoim sercu ugruntowało się przeświadczenie, że jesteś chciany i kochany, a za Tobą szli wszyscy, starzy i młodzi, zwłaszcza młodzi, by również w ich sercach powtórzyło się Chrystusowe – jesteś chciany i jesteś kochany. Przeprowadzając nas przez Bramę Rybę uczyłeś, że na Chrystusowe zapewnienie, na Jego miłość, trzeba nam odpowiedzieć, bo jak mówiłeś, tożsamość lednicka to wybór Chrystusa i tłumaczyłeś, patrzcie, jaka jest potęga tego wyboru. Wybór Chrystusa przez Mieszka tworzył Polskę, wybór Chrystusa przez młodych stwarza nową przestrzeń nadziei, przestrzeń ewangelicznej wolności, stwarza nowy świat – mówił Prymas.

Abp Polak wspominał także ostatnią rozmowę z o. Janem Górą, w której dominikanin prosił, aby 4 czerwca 2016 roku Brama Ryba stała się Bramą Miłosierdzia. „Ojcze Janie, niech się tak stanie – mówił Prymas. – Niech przybywa tutaj młodzież, aby zaczerpnąć siłę i moc. Aby przechodząc przez Bramę, którą jest Chrystus, wyznając Chrystusa, wybierając Go jako swojego Pana i Boga, niosła Ewangelię w nowe tysiąclecie” – zachęcał na koniec abp Polak.

Ojciec Jan Góra OP spoczął w pobliżu Bramy Ryby, przy pomniku św. Jana Pawła II. Dominikanina żegnali współbracia, najbliżsi, duchowni, biskupi, osoby konsekrowane, młodzi z Ruchu Lednickiego i wierni świeccy. O. Góra został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski m.in. za wybitne osiągnięcia w kształtowaniu świadomości moralnej i działalność duszpasterską.

Źródło:
;