Polska
Uroczystości z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
W 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który razem z powstańcami warszawskimi 1944 złożył wieniec od Prezydenta. Podczas ceremonii odśpiewano hymn „Zog nit keyn mol” i odmówiono kadysz.
Po zakończeniu uroczystości głównych odbył się Marsz Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Wiązanki kwiatów od Prezydenta zostały złożone przed pierwszym Pomnikiem Bohaterów Getta-Włazem, Pomnikiem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, w miejscu, gdzie znajdował się Bunkier Anielewicza, oraz przed Pomnikiem Umschlagplatz.
Dla upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim kwiaty od Prezydenta RP złożono także przed Murem Getta przy ul. Siennej, przed Tablicą ku Pamięci Pawła Frenkla przy ul. Muranowskiej oraz przed Pomnikiem Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego przy ul. Prostej.
19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Niemców Europie, które było jednocześnie największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. W tym dniu bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstańcy walczyli z przeważającymi siłami wroga do 16 maja 1943 roku. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi Jürgen Stroop rozkazał na znak zwycięstwa wysadzić w powietrze Wielką Synagogę przy Tłomackiem. Teren getta został przez Niemców zrównany z ziemią.