Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Małopolska

 fot. www.freeimages.com

Władze miasta i województwa ostrzegają mieszkańców przed falą upałów. Radzą też jak radzić sobie z nadmiarem słońca i temperatury.

 

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (23-26 czerwca 2016 r.) na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (od 30°C do 35°C). W weekend (25/26 czerwca) można spodziewać się burz, miejscami z gradem, głównie w południowo-zachodniej części kraju.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach. „W czasie upałów musimy szczególnie uważać, gdyż wysoka temperatura może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu” – zaznacza Krzysztof Marcinkiewicz w specjalnym komunikacie.

Rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić nawet do udaru słonecznego lub cieplnego. Rozpoznamy go po takich objawach jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, znaczny wzrost temperatury ciała, szybsze bicie serca i oddechu.

„Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Muszą też uważać wszyscy, którzy chorują na cukrzycę i nadciśnienie lub mają problemy z sercem. Trzeba zadbać również o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury także u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu” – wylicza Marcinkiewicz.

W piątek, 24 czerwca, w związku z utrzymującymi się upałami, przekraczającymi 30 stopni Celsjusza, w Krakowie rozstawione zostaną kurtyny wodne. Mieszkańcy i turyści będą mogli się ochłodzić w dziewięciu miejscach w Krakowie. Kurtyny będą funkcjonować w upalne dni – od 10.00 do 19.00. Lokalizacje kurtyn wodnych: 1) Pl. Centralny – Al. Róż 2) Rynek Główny przy Ratuszu 3) Mały Rynek 4) ul. Szeroka 5) Plac Bohaterów Getta 6) Kurdwanów ul. Bujaka (Wysłouchów) 7) Rynek Podgórski 8) ul. Ćwiklińskiej 9) os. Dywizjonu 303 – Deptak – ul. Hynka.

„Kurtyny wodne to istotne wsparcie w upałach – każda okazja do schłodzenia organizmu jest dobra. Są również doskonałą okazją do odpoczynku i zabawy dla najmłodszych. Mieszkańcy i turyści odwiedzający nasze miasto mogą również korzystać z pitników z wodą z miejskiej sieci, ustawionych na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń” – czytamy w komunikacie Macieja Grzyba, dyrektora Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa. „Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole, wykonywane przez Centralne Laboratorium” – informuje Robert Żurek z MPWiK.

„Przypominamy, że podczas upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między 10.00 a 16.00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości, powinni w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej 2 litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy, konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza” – radzi miejskie Biuro Prasowe.

Źródło:
;