Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Solidarność

Uwrażliwić i wychować. Krakowska Caritas rozpoczyna akcję wielkopostnej jałmużny

 fot. Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej

12 tysięcy skarbonek wielkopostnych trafi już niedługo do dzieci i młodzieży z terenu Archidiecezji Krakowskiej.

 

Caritas Archidiecezji Krakowskiej już w najbliższych dniach roześle do wspólnot parafialnych Skarbonki Jałmużny Wielkopostnej. Tam zajmą się nimi głównie katecheci, przekazując je wychowankom i tłumacząc sens akcji. „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje” – cytat z nauczania Jana Pawła II napisany na skarbonce ma przypomnieć dzieciom o tym, że wielkopostne wyrzeczenie może być równocześnie pomocą potrzebującym. – Skarbonka kojarzy się przede wszystkim z pieniędzmi, a naszym głównym celem jest uwrażliwienie na drugiego człowieka i jego potrzeby. Chcemy podzielić się tym, co mamy – mówi s. Lidia Lupa SM, koordynatorka wolontariatu krakowskiej Caritas. – Większość dzieci dostaje kieszonkowe albo ma swoje oszczędności. Zamiast kupić sobie jakiś drobiazg lub coś słodkiego, zachęcamy, aby w okresie Wielkiego Postu odłożyć część tej kwoty do skarbonki. To takie symboliczne przekazanie swojego serca dla bliźniego i potrzebującego – dodaje.

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne we współpracy z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Pomocą mają zostać objęci potrzebujący z najbliższego otoczenia, ci, których bardzo często nie zauważamy w natłoku codziennych obowiązków. – Nasza akcja ma również charakter edukacyjny i wychowuje do społeczeństwa obywatelskiego. Pozwala zauważyć, że obok są ludzie, którzy potrzebują realnej pomocy, a młody człowiek może wykonać konkretny gest. Przykładowo, jeśli pomożemy seniorom w wykupieniu leków, to zaoszczędzone pieniądze będą oni mogli przeznaczyć na rzeczy, które zazwyczaj schodziły na drugi plan: nowe ubranie, wyjście do kina lub teatru, kupienie sobie czegoś lepszego do jedzenia – podkreśla s. Lidia.

– Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”. Jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas. Wszystko jest darem. My jesteśmy jedynie „dzierżawcami” otrzymanych od Boga rzeczy. Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka – czytamy na stronie Caritas.

Akcja startuje w Środę Popielcową i potrwa przez cały okres Wielkiego Postu. Finał zbiórki odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia.

Źródło:
;