Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Skarby Kościoła

Uznano heroiczność cnót s. Łucji, ostatniej z trzech „pastuszków z Fatimy”

siostra łucja fot. Sanktuarium w Fatimie

Papież Franciszek podpisał dziś kolejne dekrety stwierdzające męczeńską śmierć lub heroiczność cnót niektórych kandydatów na ołtarze. Wśród tych 25 osób znalazła się s. Maria Łucja od Niepokalanego Serca, czyli Łucja Dos Santos. To ona, wraz ze swoimi kuzynami, Franciszkiem i Hiacyntą Marto, otrzymała w 1917 r. w portugalskiej Fatimie słynne objawienia maryjne.

 

Treść tych przekazów spisała właśnie s. Łucja, bowiem dwójka jej towarzyszy zmarła na kilka lat po samym wydarzeniu. Kanonizował ich Papież Franciszek w 100 lat po tym, jak ukazała się im Matka Boża. Z kolei urodzona 28 marca 1907 r. w Aljustrel Łucja przeżyła jeszcze wiele lat, najpierw wstępując do Instytutu Św. Doroty w Hiszpanii, a w 1948 r. przenosząc się do klasztoru karmelitanek bosych w Coimbrze w Portugalii. Zmarła tam 13 lutego 2005 r. Doznane objawienia mocno wpłynęły na całe jej życie. W dekrecie o heroiczności jej cnót czytamy: „wiele z jej cierpień płynęło właśnie stąd: zawsze była ukryta, chroniona, strzeżona. Można dostrzec w niej cały wysiłek o utrzymanie równowagi między wyjątkowością wydarzeń, których była świadkiem, i zwyczajnością życia monastycznego, takiego jak Karmel”.

Papież zatwierdził również dzisiaj męczeński charakter śmierci 10 duchownych i 10 świeckich z Sewilli. Zabito ich w ciągu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 r. Pośród nich znaleźli się m.in. ks. Manuel González-Serna Rodríguez, ks. Mariano Caballero Rubio oraz kleryk Enrique Palacios Monrabà.

Pozostałe 4 osoby, co do których podpisano dekrety o heroiczności cnót to: brazylijski salezjanin Antônio de Almeida Lustosa zaangażowany w pomoc ubogim (zm. 1974 r.), ksiądz z Republiki Wenecji, Antonio Pagani, będący m.in. teologiem franciszkańskim na Soborze Trydenckim (zm. 1589 r.), s. Mary Lange, pochodząca z Kuby, ale posługująca w USA, gdzie założyła Zgromadzenie Sióstr Oblatek Opatrzności (zm. 1882 r.), oraz s. Anna Cantalupo pomagająca w Katanii ubogim, sierotom wojennym oraz żołnierzom przechodzącym przez Sycylię na północ podczas II wojny światowej (zm. 1983 r.).

Źródło:
;