Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Małopolska

Veritatis Splendor dla siostry z Ugandy

 fot. Łukasz Kaczyński Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor 2016.

W poniedziałek 17 października w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego ogłoszono pierwszego laureata Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Wyróżnienie otrzymała siostra Rosemary Nyirumbe, ratująca dziewczyny wcielane do wojsk rebeliantów w Ugandzie.

Ugandyjską zakonnicę doceniono za pracę w szkole, w której pomaga ofiarom wojny, a zwłaszcza dziewczynom-żołnierkom wcielanym do różnych wojsk rebeliantów. Od 2012 r. schronienie w niej znalazło ponad 2500 dziewcząt, dotkliwie doświadczonych przez tzw. Armię Pana Josepha Kony'ego.

Laureatka uczy podopieczne nie tylko przydatnych czynności codziennych, takich jak szycie, gotowanie czy gospodarowanie finansami, ale przede wszystkim daje im nadzieję na normalne życie, ucząc je miłości do drugiego człowieka i szacunku do samych siebie.

Siostra Rosemary Nyirumbe należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. "Razem z siostrami z mojego zgromadzenia pokazujemy tym skrzywdzonym dziewczętom, że można odzyskać swoje życie. Często stosuję metafory igły i nici. Tak jak uczymy je szyć, chcemy im pokazać, że można z powrotem 'pozszywać' swoje złamane życie i godność" – powiedziała laureatka.

"Jestem bardzo głęboko wzruszona – ta nagroda to dla mnie niesamowity cud, który mogę przypisać tylko papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. Widzę, że Polskę łączy jednak z Ugandą bardzo wiele" – dodała.

"Siostra poświęciła się zupełnie ratowaniu skrzywdzonych dziewcząt, pokazując im, że swoją teraźniejszość i przyszłość można budować od nowa i to na trwałym fundamencie prawdy. Swoją pracą i oddaniem wciela więc to, do czego nawoływał tak często Jan Paweł II" – powiedział w laudacji o wyróżnionej Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Marszałek wspólnie z kard. Stanisławem Dziwiszem wręczył siostrze srebrny laur i 100 tys. dolarów. Ponadto, jakby w nawiązaniu do jej słów o "zszywaniu życia" zakonnica otrzymała maszynę do szycia – jej narzędzie w pracy z podopiecznymi, co sprawiło jej niezwykłą radość.

Jak podkreślił kard. Stanisław Dziwisz wyróżnienie z jednej strony upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II. "Z drugiej strony pragnie – w duchu twórczej wierności jego nauczaniu – promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego, w budowanie cywilizacji dobra, miłości i pokoju" – ocenił. "Niech ta nagroda będzie naszym wkładem w budowanie i promowanie solidarnego świata" – zachęcił metropolita.

Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, ustanowioną przez Sejmik Województwa Małopolskiego, co dwa lata będzie mogła otrzymać osoba lub instytucja, której działania przyczyniają się do szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Jest ona związana z przesłaniem św. Jana Pawła II, które zawarł on w swojej encyklice "Veritatis Splendor", nawołując do bezinteresownej miłości do drugiego człowieka i dialogu.

Źródło:
;