Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Patriotyzm

VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę 7 listopada w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Nasze dziedzictwo – Polska”. W przeglądzie wzięło udział blisko 150 osób z całej Polski.

 

„Obserwujemy, że w szkołach bardzo mały nacisk kładzie się formowanie dzieci, zwłaszcza na budzenie postaw patriotycznych. Dzieci są przede wszystkim uczone, a mało jest wychowania. Ten nasz festiwal jest zatem takim wyjątkowym uzupełnieniem – dodatkową lekcją wiary, historii i patriotyzmu” – podsumował całodzienne zmagania Stefan Majerczak, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, współorganizatora wydarzenia.


Majerczak stwierdził, że pieśń patriotyczna jako symbol przetrwania polskich ojców i dziadów w trudnych chwilach zaborów, wojen czy czasów komunistycznych, jest doskonałym sposobem na ukazywanie potrzeby miłości do ojczyzny. Oceniając poziom festiwalu stwierdził, że z roku na rok jest on coraz wyższy, przejawiając się zwłaszcza doborem pieśni o coraz trudniejszych, a zarazem niezwykle istotnych treściach.


Ogromną rolę piosenek i pieśni narodowych podkreślił także biskup Jan Szkodoń, który przewodniczył Mszy św. dla uczestników konkursu. „Ten festiwal jest wielkim podziękowaniem za historię naszej ojczyzny. To, co wyśpiewaliście jest także rachunkiem sumienia dla wszystkich pokoleń, może szczególnie dla młodych, bo w tych pieśniach wyrażał się i wzrastał patriotyzm. Ten festiwal jest światłem ku przyszłości, jest wyraźnym drogowskazem na współczesne czasy” – ocenił.


Biskup podkreślił, że dwoma ważnymi miejscami budowania postaw patriotycznych jest rodzina, w której człowiek uczy się łączenia potrzeb indywidualnych z troską o dobro wspólne, oraz szkoła. „To właśnie szkoła musi budzić w sercu młodych miłość do historii i teraźniejszości ojczyzny, do konkretnych osób, z których dziedzictwa korzystamy” – podkreślił.


Uczestnicy nie kryli radości z możliwości zaprezentowania własnych aranżacji pieśni patriotycznych. „Stworzyliśmy zespół ‘Dziewczyny z powstania’ – to, o czym śpiewałyśmy jest dla nas żywe, czujemy emocje towarzyszące naszym bohaterom. Uważamy, ze trzeba o nich pamiętać” – powiedziała gimnazjalistka Klaudia Pasek z Radomia. „Kocham to, co robię tutaj, czyli śpiewać. A piosenki o Polsce są piękne i cieszę się, że mogę je wykonywać, bo przecież w tym kraju żyję” – dodała Oliwia Żarnowska ze Szkoły Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie.


„Nasze śpiewania wiąże się z miłością do ziemi – śpiewamy pieśni patriotyczne, które przecież wyrosły na piosenkach ludowych, na odczuciach zwykłych ludzi. Dzisiejszy pęd do współczesności po trosze kłóci się z patriotyzmem, dlatego trzeba przypominać, że miłość ojczyzny jest ważna, choćby właśnie tym sposobem” – powiedziała z kolei pani Dorota Rabiniak, kierownik zespołu folklorystycznego „Trębaczewianie” z Trębaczewa.


W kategorii solistów I nagrodę otrzymali Maria Stachoń za piosenkę „Nike, która się waha”, Joanna Świrska, która zaśpiewała utwór „Przekleństwo” oraz Karolina Kobielusz, która wystąpiła z pieśnią „Kolęda Warszawska”. Z kolei pierwszymi laureatami w kategorii zespołów zostali „FourM” i „Skrzypnianki”. Nagrodę Grand Prix przeglądu otrzymała Anita Dudczak. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali książki oraz pamiątkowe puchary prezesa Akcji Katolickiej i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AK.

 

Honorowy patronat nad przeglądem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. „Pan Prezydent jest przekonany, że kolejna edycja krakowskiego przeglądu twórczości patriotycznej dobrze przysłuży się popularyzowaniu tradycji tej formy śpiewu, zachęcając szczególnie ludzi młodych do poznawania zapisanej w pieśniach patriotycznych historii własnego narodu” – napisano w liście Kancelarii Prezydenta do uczestników przeglądu.
Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, MDK im. Janusza Korczaka, Parafia MB Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie, Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Źródło:
;