Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Wywiady

W Bożym miłosierdziu człowiek znajduje szczęście

obraz jezusa miłosiernego fot. Kp/Fra3 Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Jana Chrząszcza

O tym, że tylko w Boskiej miłości miłosiernej człowiek może odnaleźć szczęście i nadzieję na przyszłość, rozmawiamy z ks. Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Łukasz Kaczyński: Już niebawem odbędzie się kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. To ważne wydarzenie dla Łagiewnik, prawda?

Ks. Zbigniew Bielas: - 22 sierpnia br. w Łagiewnikach już po raz ósmy spotkają się Czciciele Bożego Miłosierdzia. Inspiracją do jej powstania była wdzięczność dobremu Bogu za dar konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu dokonane w tym miejscu przez św. Jana Pawła II. To przestrzeń spotkania dla tych, którzy oddają cześć Bożemu miłosierdziu. W tym roku nasze pielgrzymowanie odbywać się będzie pod hasłem „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

Co jest najistotniejszym elementem na tym pątniczym szlaku do Łagiewnik?

- Myślę, że uczestnictwo we Mszy św. i Godzinie Miłosierdzia oraz skorzystanie z sakramentu pokuty. Osoby, które przybywają do łagiewnickiego sanktuarium stają przed Jezusem Miłosiernym i chcą się uczyć mówić Mu w każdej życiowej sytuacji słowa „Jezu, ufam Tobie”. Oczywiście jak zwykle będzie możliwość zapoznania się również z dziełami miłosierdzia, które funkcjonują w Sanktuarium Bożego miłosierdzia. Podobnie, jak w roku ubiegłym poświęcone zostaną dzwony miłosierdzia, które tym razem trafią do sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie, gdzie pracują polscy franciszkanie oraz parafii Świętej Trójcy w Chicago.

Podczas tegorocznej pielgrzymki rozpoczną się wydarzenia przygotowujące do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - to chyba bardzo istotna rocznica?

- 17 sierpnia 2002 roku do Łagiewnik przybył św. Jan Paweł II. W tym wyjątkowym dniu konsekrował naszą bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. To był niezwykły moment - byłem wtedy tutaj i pamiętam tę niezwykłą atmosferę. W przyszłym roku obchodzić będziemy 20. rocznicę tego wydarzenia. Zdając sobie sprawę z doniosłości tych zdarzeń i widząc w jak trudnym okresie dziejów przyszło nam żyć, postanowiliśmy zorganizować roczne przygotowanie do tego jubileuszu. Zaprosiliśmy do naszej inicjatywy Sanktuaria Bożego Miłosierdzia na całym świecie, parafie pod wezwaniem Bożego miłosierdzia, miejsca kultu i wspólnoty Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Rozważanie poszczególnych fragmentów Aktu zawierzenia przygotował abp Marek Jędraszewski - to dla nas wielka radość, że metropolita krakowski podjął się tego zadania. Zainteresowani naszą inicjatywą, którzy przyślą do nas wiadomość o chęci włączenia się w to przygotowanie na adres info@milosierdzie.pl, będą otrzymywać od nas materiały, tak by trwali w łączności z nami na modlitwie.

Od kilku lat można obserwować duży wzrost w liczbie czcicieli Bożego Miłosierdzia. Jak Ksiądz sądzi czym jest to spowodowane?

- Nasze przygotowania do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu pokazały nam jak wiele osób na całym świecie modli się Koronką do Bożego miłosierdzia, Aktem zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu i jak wielu wpatruje się w oblicze Pana Jezusa Miłosiernego. Myślę, że najkrótszą i najtrafniejszą odpowiedź na to pytanie dał św. Jan Paweł II: „Tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”.

Dlaczego warto przyjechać do Łagiewnik w sierpniu podczas pielgrzymki i co może wynieść człowiek z odwiedzin krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia?

- Warto tu przyjechać, bo jak mówił papież Polak: „jest to szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia”. Prosił jednocześnie, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga. Każdego dnia staramy się odpowiadać na tę papieską prośbę i modlitwę. Posługujemy w sakramencie pokuty i pojednania, a każdy może u nas nawiedzić Kaplicę Wieczystej Adoracji, z której odbywa się również od tegorocznego Święta Bożego Miłosierdzia całodobowa transmisja. A z rozmów z pielgrzymami wiem, że pobyt w Łagiewnikach jest wielką łaską, która rodzi wewnętrzny pokój i radość serca.

Oceń treść:
Źródło:
;