Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Wydarzenia: Światowy Dzień Meteorologii

Ciekawostki

W Budapeszcie powstał skwer poświęcony ks. Popiełuszce

obraz beatyfikacyjny błogosławionego księdza jerzego popiełuszki fot. Zkoty / wikipedia.org

Skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce został w niedzielę odsłonięty w dzielnicy Budapesztu, Obudzie, w obecności przedstawicieli rządu węgierskiego, ambasadora RP na Węgrzech Romana Kowalskiego oraz licznie zgromadzonych Polaków i Węgrów.

 

Na skwerze umieszczono pomnik. Jest to wielki różaniec z dużych wapiennych kamieni połączonych łańcuchami. "Na części tych kamieni są napisy z cytatami z wystąpień księdza Popiełuszki, a na tablicy obok jest informacja i krótki opis życia błogosławionego" - powiedział PAP ambasador.

Obok posadzono trzy drzewa: pamięci ks. Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II. "Z Polski przywieziono ziemię z rodzinnego miasta ks. Jerzego Popiełuszki (urodził się w Okopach na Podlasiu - PAP), która została umieszczona pod drzewem jego pamięci" - zaznaczył Kowalski.

Skwer, powstały z inicjatywy Samorządu Mniejszości Polskiej dzielnicy Obuda-Bekasmegyer oraz burmistrza tej dzielnicy Balazsa Busa, znajduje się obok skweru poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga, sekretarz stanu odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz, goście z Polski, w tym burmistrz i zastępca burmistrza partnerskiej dzielnicy Obudy, warszawskiego Bemowa, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Obudy i Polonia.

Uroczystą mszę celebrował w pobliskim kościele bp pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Gyoergy Snell.

;