Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Wspomnienia

W całym kraju świętowano beatyfikację Jana Pawła II

Nocne czuwania, wspólne oglądanie transmisji z Watykanu, Msze św. dziękczynne, wystawy, projekcje filmów i wystawione po raz pierwszy relikwie nowego błogosławionego do publicznego kultu – w całym kraju, mimo deszczu i chłodu, Polacy obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Dziś także odczytano pierwszy dekret nadania imienia bł. Jana Pawła II kościołowi i parafii w Nowym Targu. 1 maja w tym roku przypada również Niedziela Miłosierdzia, ustanowiona papieża Polaka.

 

Łagiewniki i Kraków

Wadowice

Uroczysty charakter miały obchody beatyfikacji papieża w jego rodzinnym mieście – Wadowicach. Około 5 tys. osób zebrało się na rynku, by wspólnie oglądać transmisję z Watykanu. Wśród uczestników wadowickich uroczystości był premier Donald Tusk z małżonką. Ogłoszenie papieża błogosławionym przez Benedykta XVI wadowiczanie powitali oklaskami i wiwatami oraz wypuszczeniem w niebo setek biało-żółtych balonów. Zebrani na wadowickim rynku, którzy śledzą na telebimie transmisję uroczystości w Rzymie, w chwili wygłoszenia przez Benedykta XVI formuły beatyfikacyjnej ujrzeli wielki portret bł. Jana Pawła II na frontonie bazyliki. Następnie Mszę św. dziękczynną odprawił dawny proboszcz wadowickiej bazyliki ks. infułat Kazimierz Suder, w koncelebrze kilkunastu kapłanów.

Po liturgii rzesze turystów i pielgrzymów zdecydowało się na zwiedzanie rodzinnego miasta papieża. Niektórzy modlili się w tutejszej bazylice, w której zainstalowano specjalny ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II. Umieszczono tam obraz przedstawiający Jana Pawła II. Portret powstał w 1979 roku na zamówienie wadowickiego proboszcza Edwarda Zachera. Boczny ołtarz, który znajduje się po przeciwnej stronie do kaplicy obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ufundowała parafia. Znajdują się tu pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. tron papieski, na którym siedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, dary ołtarza. Jest tu także makieta domu rodzinnego Josepha Ratzingera z Marktl – dar Bawarczyków. Przyszła kaplica swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza watykańskiego domu Jana Pawła II. Miejsce to pobłogosławił podczas pielgrzymki do Wadowic w maju 2006 roku papież Benedykt XVI.

Warszawa

Jasna Góra

Pod sanktuarium zgromadziły sięw niedzielę setki pielgrzymów z całej Polski, by za pośrednictwem telebimu ustawionego na placu przed Szczytem śledzić przebieg uroczystości w Watykanie. Ogłoszenie papieża błogosławionym wierni przyjęli oklaskami na cześć Jana Pawła II. Po transmisji pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. Na wieczór zaplanowano dziękczynną procesję ze śpiewem Litanii Loretańskiej i mszę św. dziękczynną, a następnie koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Kalwaria Zebrzydowska

Mieszkańcy Kalwarii oraz pielgrzymi śledzili transmisję Mszy św. sprawowanej przez papieża Benedykta XVI w Rzymie na telebimie w sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej – wierni wysłuchali formuły beatyfikacyjnej oraz homilii Ojca Świętego.

Następnie bliski przyjaciel Jana Pawła II, kard. Marian Jaworski, sprawował Mszę św. i odsłonił obraz nowego błogosławionego. Po południu pielgrzymi wyruszyli na dziękczynne Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą obraz błogosławionego Jana Pawła II.

Relikwie po raz pierwszy

Po raz pierwszy wierni mogą publicznie oddawać cześć relikwiom Jana Pawła II. Oprócz ampułki z krwią papieża, wystawionych w relikwiarzu w Łagiewnikach, w Dąbrowie Górniczej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej wystawiono relikwiarz z włosami nowego błogosławionego. Ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii, potwierdza, że przywiózł relikwie wraz z certyfikatem autentyczności z Watykanu. Towarzyszy im kopia obrazu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

1 maja odczytano także po raz pierwszy dekret nadania wezwania bł. Jana Pawła II - w parafii „Na Równi Szafarskiej” w Nowym Targu. Na placu przed budującym się kościołem odbyła się Msza św. dziękczynna za beatyfikację, na której odczytano dekret metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania Błogosławionego Jana Pawła II.

Źródło:
;