Imieniny: Halki, Filipa, Salomei

Wydarzenia: Światowy Dzień Osób Jąkających Się

Polska

W Częstochowie odbyła się Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

kongregacja powołań fot. Katolickie Radio "Fiat"

W sobotę, 19 października br., odbyła się w Częstochowie Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Spotkaniu przewodniczył bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. powołań. Wzięło w nim udział ok. 60 duszpasterzy, referentek i referentów powołaniowych z całej Polski.

 

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej na Jasnej Górze, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. powołań. Nawiązując do Roku Świętego 2025 podkreślił, że w towarzyszeniu powołanym nie może zabraknąć nadziei. „Wobec malejącej liczby kandydatów do seminariów i nowicjatów potrzeba tym bardziej dojrzałego i spełnionego świadectwa osób już powołanych" – mówił kaznodzieja.

Druga część Kongregacji odbyła się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym. Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów o roli edukacji religijnej w służbie powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Prof. Aneta Rayzacher – Majewska (UKSW) przedstawiła znaczenie religii w przedszkolu i szkole podstawowej wobec powołań kapłańskich i zakonnych. Pokazała, jak wiele elementów programu katechezy można wykorzystać w tworzeniu kultury powołaniowej i przygotowaniu do rozeznania powołania już od najwcześniejszych lat.

O znaczeniu edukacji religijnej młodzieży w odkrywaniu powołania mówił ks. prof. Paweł Mąkosa (KUL). Wskazał na szybkie tempo sekularyzacji w środowisku młodych. Mówił o konieczności zmiany mentalności duszpasterzy i katechetów, a także budowaniu więzi z młodymi opartej nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale również na doświadczeniu wiary.

Kongregacja zakończyła się pracą w grupach i sformułowaniem wspólnych wniosków w posłudze powołaniom w Polsce. Jednym z wniosków była konieczność wspólnego działania diecezji, zakonów i zgromadzeń w duszpasterstwie powołań. „Nie można już działać osobno. Nie wystarczy, że każda diecezja, zgromadzenie, czy instytut świecki prowadzą własne i oddzielne ośrodki powołaniowe. Zanim zaczniemy mówić o poszczególnych charyzmatach, musimy dać świadectwo wspólnego otwarcia się i odkrywania powołania" – mówili uczestnicy Kongregacji.

Źródło:
;