Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Polska

W Częstochowie szczyt pielgrzymkowy

pielgrzymka krakowska na jasnej górze fot. Piotr Tumidajski Pielgrzymka krakowska na Jasnej Górze

Częstochowa przeżywa doroczny, sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Tylko w najbliższych dniach na Jasną Górę dotrze kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z różnych stron Polski i z zagranicy. Miejskie służby zapewniają, że są gotowe na przyjęcie gości.

 

Według szacunków częstochowskiego magistratu, w sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 111 tys. pątników w ok. 170 zorganizowanych pieszych pielgrzymkach. Dołączą do nich grupy oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami i koleją. Tradycyjny okres szczytu pielgrzymkowego obejmuje dni poprzedzające obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz te przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia). W tym czasie do sanktuarium codziennie wchodzić będzie od kilku do kilkunastu dużych grup pielgrzymów, liczących nawet kilka tys. pątników.

We wtorek na Jasną Górę dotrą m.in. wierni z diecezji świdnickiej, uczestnicy 25. Pieszej Pielgrzymki "Dominikańskiej" z Krakowa oraz Pielgrzymki Rowerowej z Białegostoku. W kolejnych dniach będą to grupy m.in. z archidiecezji wrocławskiej, gnieźnieńskiej, warmińskiej, białostockiej oraz diecezji legnickiej, ełckiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej, sandomierskiej i toruńskiej.

Najwięcej pielgrzymek wejdzie na Jasną Górę 13 i 14 sierpnia. Pierwszego z tych dni dotrą tam pątnicy m.in. z archidiecezji krakowskiej, szczecińsko-kamieńskiej, diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej, kieleckiej, sosnowieckiej, radomskiej, kaliskiej i łomżyńskiej, a także pielgrzymka ze Słowacji. 14 sierpnia do sanktuarium dotrze m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, w której idzie kilka tysięcy pątników. Tego dnia na Jasną Górę wejdą także m.in. żołnierze, strażacy i uczestnicy warszawskiej pielgrzymki akademickiej. Tysiące wiernych przyjdą również w grupach m.in. z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji płockiej, łowickiej i zamojsko-lubaczowskiej. Następnego dnia, 15 sierpnia pielgrzymi pieszy, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej. Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych – to jedno z największych pod względem liczby pątników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Tegoroczne przebiegnie w duchu dziękczynienia za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i tegoroczne, zakończone niedawno 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których udział wziął papież Franciszek. Nawiązując do lipcowego święta młodych z całego świata i jego motta: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" wiele grup pielgrzymuje właśnie pod hasłem miłosierdzia lub z podziękowaniem za przeżyte spotkanie i pielgrzymkę Franciszka do Polski.

Urząd Miasta w Częstochowie zapewnia, że wszystkie miejskie służby są gotowe na przyjęcie pielgrzymów. Rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj podkreślił, że tegoroczny szczyt pielgrzymkowy to kolejne po niedawnej wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze wydarzenie, podczas którego do miasta przybędą tysiące pielgrzymów. Miasto przygotowało więc plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek i organizacji infrastruktury komunikacyjnej, medycznej, sanitarnej oraz czystości. Zgodnie z nim stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego. W Miejskim Szpitalu Zespolonym zostały uruchomione Izby Przyjęć, a oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia. Wyznaczono dodatkowe parkingi m.in. przy Rynku Wieluńskim. Ustawione będą 33 przenośne toalety; zadbano również o dodatkowe kontenery i kosze na śmieci. W kilku miejscach działają już punkty czerpania wody.

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic (Śląskie). Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według statystyk jasnogórskiego biura prasowego, w ub. r. sanktuarium odwiedziło ok. 3,7 mln pielgrzymów. Pieszo dotarły tam 267 pielgrzymki, w których uczestniczyło ponad 122 tys. osób.

;