Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Pod oknem

W diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. prałata Jana Marszałka

ksiądz jan marszałek fot. janmarszalek.pl

Od wielu lat wierni i kapłani z parafii Łodygowice k. Żywca zbierali dokumenty i wspomnienia dotyczące tamtejszego proboszcza ks. prałata Jana Marszałka (1907-1989) i pielęgnowali pamięć o nim. Był  kapłanem Archidiecezji Krakowskiej.

 

Pochodził z Krzeczowa k. Lubnia. Jako duszpasterz pracował w Poroninie, w Skawinie, Spytkowicach, Andrychowie, Bachowicach, w Białym Kościele i w Łodygowicach. Zmarł w Łodygowicach i tam został pochowany. Dzisiaj jest to diecezja Bielsko-Żywiecka.

W 2018 roku ks. Biskup Roman Pindel powołał postulatora do procesu beatyfikacyjnego, ks. Stanisława Mieszczaka SCJ, pochodzącego z Łodygowic. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła pozytywną opinię odnośnie do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego 11 marca 2021 roku. W grudniu tegoż roku Kongregacja wydała „nulla osta” w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, określając ks. Jana Marszałka jako Sługę Bożego. Na podstawie zebranych dokumentów i uzyskanych pozwoleń ks. Biskup Roman wyznaczył datę oficjalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Jana Marszałka na dzień 30 listopada 2023 roku w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej.

Ponieważ Sługa Boży do końca swojego życia i posługiwania był kapłanem Kościoła krakowskiego dlatego dzielimy się tą ważną dla nas wszystkich informacją. Więcej można znaleźć na stronie. Gdyby ktoś dysponował dokumentami związanymi z życiem Sługi Bożego lub zechciał złożyć swoje świadectwo na jego temat jest proszony o kontakt z postulatorem (+48 502113 627, e-mail: postulator@janmarszalek.pl).

Źródło:
;