Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Prasa

miesięcznik w drodze listopad fot. W drodze 11/2017

Mówi się, że Jan Paweł II był ostatnim niekwestionowanym autorytetem wśród coraz bardziej podzielonych Polaków. Dziś takich hierarchów jak Wojtyła czy prymas Wyszyński nie ma, a ze zdaniem kolejnych papieży katolicy liczą się tylko w takiej mierze, w jakiej odpowiada ich gustom i przekonaniom. Jak żyć w świecie, w którym miejsce mędrców zajmują domorośli internetowi celebryci? A w szczególności: jak w takich warunkach tworzyć duszpasterstwo akademickie? O tym między innymi przeczytamy w najnowszym numerze miesięcznika „W drodze”.

 

Socjolog Tomasz Sobierajski przekonuje, że życie bez autorytetów, przynajmniej w tradycyjnym ich rozumieniu, jest możliwe. Ksiądz prof. Andrzej Draguła zastanawia się nad popularnością katolickich idoli, których niejednokrotnie wolimy bardziej słuchać niż wykształconych teologów. Duszpasterz akademicki Janusz Pyda OP uważa, że nie ma sensu pytać, czy duszpasterstwo akademickie jest jeszcze dzisiaj potrzebne, trzeba raczej zadać pytanie jakie ono ma być. Swoimi wspomnieniami i doświadczeniem zdobytym w duszpasterstwie akademicki dzielą się Eliza Litak i Natalia Chromińska.

W drugiej części listopadowego „W drodze” znajdziemy dwa teksty poświęcone pamięci o zmarłych. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Marcinem Gutowskim tłumaczy, dlaczego nasza kultura potrzebuje cmentarzy, zaś Tomasz Grabowski OP odpowiada, jaki jest sens zamawiania mszy za zmarłych.

Numer otwiera rozmowa z jezuitą Wojciechem Ziółkiem, który od dwóch lat pracuje na Syberii, w parafii większej niż Polska. Z wywiadu dowiemy się między innymi, w co wierzą potomkowie polskich zesłańców, dlaczego nikomu nie przeszkadzają wszechobecne ulice Lenina i Dzierżyńskiego oraz co jest największą trudnością dla misjonarza.

W cyklu o początkach chrześcijaństwa Maciej Zachara MIC opowiada o tym, czy odnaleźlibyśmy się na mszy świętej w starożytności. Mateusz Przanowski OP broni maksymy memento mori. Natomiast ks. Grzegorz Strzelczyk zastanawia się jak kształcić przysłych duchownych. Ponadto recenzje, felietony i dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

Oceń treść:
Źródło:
;