Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Dialog

W drodze do Edenu. Obraz raju w kulturach i religiach świata

młody asyż fot. Materiały prasowe

Rusza kolejna edycja programu edukacyjnego „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Program jest integralną częścią wieloletniego projektu „Oblicza Dialogu” organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie od 2014 r. Hasło tegorocznej edycji na rok szkolny 2016/17 „W drodze do Edenu. Obraz raju w kulturach i religiach świata”.

 

„Oblicza dialogu” to program, którego głównym celem jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowanie działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem. Jest to kontynuacja procesu dialogu zapoczątkowanego już na Soborze Watykańskim II, prowadzonego podczas spotkań w Asyżu od 1984 roku oraz twórczo rozwijanego przez cały pontyfikat Świętego Jana Pawła II.

Proponowany program edukacyjny „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju", adresowany jest do starszych uczniów szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest pobudzenie inicjatyw wychowawczych w szkołach, promowanie wśród młodzieży wartości uniwersalnych, a także upowszechnienie dobrych praktyk wypracowanych przez uczestników projektu.

Początkowo program obejmował zasięgiem Małopolskę, a od ubiegłego roku do programu dołączyły placówki szkolne z całej Polski. W ramach edycji organizowane są różnorodne wydarzenia związane z główną tematyką projektu, w tym: wystawy, wycieczki, spotkania, konkursy, warsztaty, prezentacje, filmy, wywiady itp. Ubiegłoroczny projekt dotarł do 8 tysięcy bezpośrednich odbiorców.

Realizacja IV edycji Programu odbywa się w ciągu ośmiu miesięcy roku szkolnego, zakończenie przypada na maj 2017 roku. Finaliści każdej edycji otrzymają stosowne certyfikaty oraz nagrody rzeczowe. Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane są do dnia 15 października 2016 roku. Więcej informacji o programie na stronie obliczadialogu.pl.

Źródło:
;