Pod oknem
W drodze do Wielkanocy – wielkopostne kościoły stacyjne w Krakowie
Wielkopostne pielgrzymowanie do krakowskich kościołów stacyjnych rozpocznie Msza św. w Środę Popielcową w katedrze wawelskiej.
Zwyczaj pielgrzymowania do kościołów stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia), Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa (sanktuarium Miłosierdzia Bożego z racji Ewangelii o sądzie z uczynków miłosierdzia) lub ze względów topograficznych.
Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim kościołem stacyjnym, wybranym przez Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam papież odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.
Pielgrzymowanie papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok, obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w 1979 r.
Modlitwa w kościołach stacyjnych odbywa się także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lublinie.
https://diecezja.pl/wydarzenia-typ/koscioly-stacyjne/?lista=2