Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Prasa

„W drodze” o ciemnościach w wierze

miesięcznik w drodze W drodze nr 10/2016

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o ciemnościach w wierze, relacjach Kościół – państwo i poszukiwaczach skarbów.

Każdy z nas chciałby mieć pewność, że jeśli będziemy dobrzy i będziemy się dostatecznie dużo modlić, nasze życie – przynajmniej w wymiarze religijnym – będzie spokojne. Nie ominą nas oczywiście zmagania życia codziennego – rodzinnego i zawodowego, ale przynajmniej to, co dotyczy Boga, nie znajdzie się na naszej liście problemów do rozwiązania. Tymczasem wcale tak być nie musi. Nie tylko mistycy, ale również wielu zwyczajnych chrześcijan zmaga się z milczeniem Boga – doświadczeniem bolesnym, ale, jak przekonują autorzy październikowego „W drodze”, pożytecznym.

Ojciec Maciej Biskup w rozmowie z Katarzyną Kolską opowiada o kryzysach, które wzmacniają naszą wiarę. Co zrobić, by były one rzeczywiście budujące, by służyły pogłębieniu naszej relacji z Panem Bogiem?

Temat ciemności w wierze rozwijają dominikanin, ojciec Krzysztof Pałys oraz karmelita, ojciec Bertold Dąbkowski. Pierwszy, odwołując się do tradycji monastycznej, przekonuje, że w życiu (duchowym) można przejść przez każde doświadczenie, byle było z kim. Droga ciemności może nas wyzwolić z egoizmu i dyktatury naszych potrzeb, i otworzyć na postawę zaufania i przyjmowania. Drugi, komentując pisma świętego Jana od Krzyża, tłumaczy, w jaki sposób odróżnić zsyłaną przez Boga próbę ciemności od zwykłego lenistwa czy zawinionej obojętności w wierze. Przypomina, że nie ma chrześcijaństwa bez krzyża.

O milczeniu Boga i niezawinionym cierpieniu pisze jezuita, ojciec Wojciech Żmudziński. Komentując Księgę Hioba, podpowiada, żeby nie uciekać przed zadawaniem Bogu trudnych pytań. Tłumaczy też, w jaki sposób (nie) towarzyszyć ludziom dotkniętym tragedią.

Druga część najnowszego „W drodze” poświęcona jest relacjom państwo – Kościół. Politolog, ksiądz Piotr Mazurkiewicz odpowiada na pytania, czy możliwa jest chrześcijańska polityka i jak należy ją rozumieć. Przywołuje mity, na których jeszcze dziś zbudowana jest niejedna demokracja, oraz podpowiada, w jaki sposób Kościół powinien inspirować obywateli. Mówi również, czy polityk może głosować za niechrześcijańską ustawą i w jaki sposób polski Kościół może być manipulowany przez partie polityczne.

Ksiądz Andrzej Draguła zastanawia się nad tym, jak duchowni powinni formować ludzi w nowych warunkach politycznych i społecznych. Homileta podpowiada, jak reagować, gdy bulwersuje nas niedzielne kazanie. Natomiast Michał Mrozek OP, przywołując nauczanie Jana Pawła II, przekonuje, dlaczego państwo potrzebuje Kościoła. Komentuje również kontrowersje związane z klauzulą sumienia i z oświadczeniem episkopatu w sprawie polityków głosujących za in vitro.

Numer otwiera rozmowa Pauliny Wilk z fotografem, Chrisem Niedenthalem – dokumentalistą przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Joanna Lamparska, poszukiwaczka skarbów opowiada Michałowi Oskowi OP o swojej pasji i fascynujących odkryciach, m.in. w zapomnianych kościołach Dolnego Śląska. Redakcja publikuje również nowe tłumaczenie listu biskupów argentyńskich na temat papieskiej adhortacji Amoris laetitia.

Poza tym: ojciec Mateusz Przanowski OP o spotkaniach charyzmatycznych, Tessa Capponi-Borawska o zapomnianych perłach włoskiego renesansu, a Szymon Hołownia o czterech najważniejszych frontach współczesnego Kościoła. W numerze również jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

Źródło:
;