Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

„W drodze” o karze śmierci, kryzysie w Kościele i zapieraniu się wiary

miesięcznik w drodze fot. W drodze 10/2018

Na początku sierpnia papież Franciszek zmienił treść jednego z punktów Katechizmu Kościoła katolickiego odnoszącego się do kary śmierci, uznając za niedopuszczalne odbieranie życia człowiekowi, niezależnie od tego jaką popełnił zbrodnię. Decyzja ta spotkała się z krytyką prawicowych publicystów, również nad Wisłą. Pytano, dlaczego papież broni złoczyńców oraz czy ta zmiana nie przeczy niezmienności wiary katolickiej. Jeśli Franciszek może dowolnie modyfikować katechizm, czy teraz wszystko jest względne? Redakcja dominikańskiego miesięcznika postanowiła zmierzyć się z tymi wątpliwościami.

 

Etyk, siostra profesor Barbara Chyrowicz tłumaczy, jak rozumieć absolutne potępienie kary śmierci i czym się to różni od prawa do obrony koniecznej. Dominikanin Robert Plich zastanawia się czy decyzja papieża to rewolucja czy tylko rozwinięcie i doprecyzowanie niezmiennego nauczania Kościoła. Sędzia Rafał Malarski przybliża dylematy związane z orzekaniem kary śmierci i obala kilka mitów z nią związanych, często przywoływanych przez jej zwolenników. Natomiast mjr Urszula Wojciechowska-Budzikur, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie odpowiada, czy każdemu należy się druga szansa i w jakim stopniu resocjalizacja nie jest tylko pobożnym życzeniem.

Czytelnicy październikowego numeru koniecznie muszą przeczytać rozmowę z ojcem Wojciechem Giertychem OP, teologiem domu papieskiego na temat kryzysu w Kościele. Dowiemy się z niej między innymi dlaczego Bóg pozwala na takie kryzysy, jakie herezje panoszą się w polskim Kościele oraz jak mądrze ułożyć relacje z władzą.

W kolejnej części „W drodze” znajdziemy dwa teksty poświęcone świadczeniu o wierze w miejscach publicznych. Dominikanin Janusz Pyda tłumaczy, co to znaczy zaprzeć się Jezusa, a jezuita Wacław Oszajca wyjaśnia, jak rozumieć słowa z Ewangelii Mateusza, żeby nie rzucać pereł przed świnie.

Numer otwiera rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem o rodowodzie naszych imion. Ponadto reportaż Radosława Nawrota, o pasjonacie, który założył hodowlę motyli, Tomasz Gałuszka OP o średniowiecznej modzie i makijażu, zaś Mateusz Przanowski OP o tym, kiedy wolno przystąpić do komunii bez spowiedzi. Poza tym jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

Oceń treść:
Źródło:
;