Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

„W drodze” o samotności, sporach etycznych i Herbercie

miesięcznik w drodze fot. W drodze 5/2018

Ponoć najpoważniejszą chorobą XXI wieku są nie tyle nowotwory czy zawały, ale samotność. Żyjemy w tłumie, nowoczesne media i środki transportu skracają dystans, ale niekoniecznie pozwalają dotrzeć do drugiego człowieka. Z drugiej strony klasyczna duchowość chrześcijańska podkreśla wartość życia na uboczu i przynajmniej czasowego wycofania się. Autorzy majowego numeru dominikańskiego miesięcznika zastanawiają się zatem, jak zadbać o dobre przeżywanie samotności.

 

Psycholog prof. Bogdan de Barbaro wyjaśnia, jak znaleźć w małżeństwie zdrową proporcję między dzieleniem wspólnego życia a zachowaniem odrębności. Ojciec Krzysztof Popławski OP opowiada, czego nauczył go okres samotnej misji w Chinach. Marcin Majewski zwraca uwagę na przeżywanie osamotnienia i opuszczenia przez bohaterów biblijnych, zaś Cyprian Klahs OP pisze o oswajaniu życia quasi-pustelniczego w tatrzańskiej kaplicy na Wiktorówkach. Dział kończy rozmowa z gerontopedagogiem Marleną Mayer o demencji i alzheimerze, z której się dowiemy, w jaki sposób chorzy postrzegają świat, a wobec tego, w jaki sposób się nimi opiekować – lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy na co dzień opiekują się starszymi rodzicami.

W drugiej części numeru przeczytamy trzy teksty poświęcone sporom etycznym i relacjom państwo-Kościół. Ojciec Maciej Zięba OP tłumaczy, na czym polega rozdział Kościoła od państwa i dlaczego nie wolno nam mylić problemów etycznych z wyznaniowymi. Ksiądz prof. Janusz Nawrot wyjaśnia, po co nam przykazanie niedzielnego świętowania, zaś ks. Robert Skrzypczak komentuje kontrowersje związane z ustawą antyaborcyjną.

Majowe „W drodze” otwiera rozmowa z Andrzejem Franaszkiem o ukrytym obliczu Zbigniewa Herberta, natomiast ojciec Tomasz Gałuszka OP opowiada o kulisach Wielkiej Schizmy. Poza tym jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj

Źródło:
;