Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Prasa

„W drodze” o świętości, wypowiadaniu Bożego imienia i polityce wokół piłki nożnej

miesięcznik w drodze fot. W drodze 6/2018

W świętości jest coś zawstydzającego. Święty wydaje się człowiekiem nie z tego świata – można go podziwiać, prosić o wstawiennictwo, ale jak go naśladować? Czy droga do Boga oznacza rezygnację z małych i większych radości, na co jednogłośnie wskazują średniowieczne hagiografie i nabożne oleodruki. Z pewnością nie jest to wizja papieża Franciszka, który najnowszą encyklikę poświęconą świętości zatytułował Gaudete et exsultate – cieszcie się i radujcie. Autorzy czerwcowego „W drodze” idą jego śladem.

 

Papieski dokument przybliża i streszcza jezuita, ojciec Marek Blaza, który zwraca uwagę na najważniejsze tezy papieskiego nauczania o świętości. Tę myśl rozwija arcybiskup Grzegorz Ryś, który mówi, że świętość nie oznacza wcale bezgrzeszności i jednocześnie tłumaczy dlaczego niewiele osób świeckich znalazło się w gronie błogosławionych i kanonizowanych. Jan Grzegorczyk opowiada o swoich prywatnych, nieogłoszonych świętych. Natomiast dominikanin ojciec Janusz Pyda OP wyjaśnia, na czym polega świętych obcowanie i co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia.

W drugiej części dominikańskiego miesięcznika Dariusz Piórkowski SJ pisze o tym, jak rozumieć przykazanie „Nie wymawiaj imienia Bożego nadaremno” i wyjaśnia czy mówienie O Jezu! Matko Boska! Jezus, Maria - jest grzechem. Biblista Danuta Piekarz komentuje biblijne tytuły nadawane Bogu i zastanawia się, czy Bóg w ogóle ma imię.

Numer otwiera rozmowa ze Zbigniewem Rokitą o zbliżającym się mundialu. Dowiemy się z niego, jakie własne interesy prezydent Rosji chce załatwić organizując międzynarodową sportową imprezę . Ponadto dominikanin ojciec Łukasz Popko wyjaśnia dlaczego Izraelici szli aż 40 lat do Ziemi Obiecanej, natomiast Tomasz Gałuszka OP opisuje mrożące krew w żyłach cuda Wincentego Ferreriusza. Mateusz Przanowski OP komentuje wezwanie z Modlitwy Pańskiej „Bądź wola Twoja”. Poza tym jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj

Źródło:
;