Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Prasa

„W drodze” o wierze, średniowiecznych donosach i zdrowym odżywianiu

miesięcznik w drodze fot. W drodze 1/2018

W jednej z ewangelii czytamy niepokojące pytanie Jezusa „czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie”. Zaraz możemy nabrać wątpliwości, czy nasza wiara zadowoliłaby Boga. Tyle w niej pytań, zwątpień, niepewności. Daleko jej do biblijnego ziarnka gorczycy, które góry przenosi. Czy to znaczy, że za mało nad nią pracujemy? Czy po prostu nie dostąpiliśmy tej łaski?

 

W styczniowym „W drodze” o. Michał Golubiewski OP odpowiada na te i podobne pytania, przypominając nauczanie katechizmu. Z rozmowy z ks. Grzegorzem Strzelczykiem dowiemy się natomiast, czy da się zmierzyć wiarę i w jaki sposób można ją pogłębić. Małgorzata Mazur opowiada o swojej drodze nawrócenia, jak odzyskać wiarę po latach.

Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoją wiarę, ale wszyscy jako chrześcijanie mamy o niej świadczyć. W jaki sposób? Czy wystarczy tylko przykład dobrego życia, czy należy skupić się na przekonywaniu argument po argumencie? Ojciec Krzysztof Popławski OP, komentując dominikańskie błogosławieństwo z XIII wieku, zdradza swój pomysł na opowiadanie innym o wierze. Ojciec Paweł Kozaki OP podpowiada, jak żyć wiarą z niewierzącym współmałżonkiem. Czy można zbudować trwałe i zgodne małżeństwo, jeśli dzieli kogoś coś tak fundamentalnego jak wiara w Boga? Dobrą ilustracją jest przytoczona przez o. Dominika Jarczewskiego OP historia Elżbiety Leseur, która nawróciła męża, choć świadomie zdecydowała się nie rozmawiać z nim na tematy religijne.

Numer otwiera rozmowa z Katarzyną Bosacką na temat zdrowego odżywiania. Okazuje się, że wcale nie musi być drogie, a zamiast modnych nowinek, powinniśmy zaufać prababcinej mądrości. Janusz T. Skotarczak wspomina zmarłego ostatniego duszpasterza hippisów, ks. Andrzeja Szpaka SAC, zaś Jolanta Brózda-Wiśniewska opowiada o wyspie modlitwy, która ratuje wymierającą diecezję w południowej Anglii.

W nowym roku czeka na czytelników sporo niespodzianek. W nowym cyklu o intrygujących kartach Kościoła powraca lubiany autor, o. Tomasz Gałuszka OP i z pasją godną dobrego kryminału zdradza nieznane rozdziały historii. Do felietonistów dołączają Stefan Szczepłek, Jarosław Mikołajewski i o. Paweł Krupa OP. Dowiemy się m.in. który znany kompozytor skomponował pierwszą pieśń na cześć futbolu oraz jak znaleźć klucz do papieża Franciszka.

Poza tym, jak zwykle Pytania w drodze z o. Mateuszem Przanowskim OP, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj

Oceń treść:
Źródło:
;