Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

miesięcznik w drodze fot. W drodze 8/2017

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o wyciszeniu, ulepszaniu szkoły i o tym, co możemy zobaczyć na sierpniowym niebie.

 

Wakacje sprzyjają odstawieniu na boczny tor codziennych zajęć, zmartwień i gonitwy. Nie zawsze udaje nam się odciąć od nerwowego spoglądania na telefon i śledzenia internetu, ale łatwiej o spokój niż w ciągu roku. Jak jednak znaleźć właściwe miejsce dla ciszy na co dzień? Dlaczego za nią tęsknimy, a jednocześnie na tyle różnych sposobów ją zagłuszamy? Odpowiedz na te pytania szukają autorzy sierpniowego „W drodze”.

Benedyktyn Maksymilian Nawara przyznaje, że milczeniu nie tyle przeszkadza hałas, ile błąkające się po głowie myśli. I podpowiada, jak znaleźć czas i miejsce na praktykowanie chrześcijańskiej medytacji. Jezuita Stanisław Morgalla ostrzega, że doświadczenie ciszy nie przynosi wcale ukojenia, za to pozwala się zmierzyć z trudnymi pytaniami, które zazwyczaj tłumimy. Redaktor naczelny miesięcznika o. Roman Bielecki, dzieli się swoim doświadczeniem szukania ciszy podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela. Zadaje też prowokacyjne pytanie, czy przypadkiem z jakubowego szlaku nie usunęliśmy Pana Boga?

Ostatnim akcentem tego działu jest reportaż Stanisława Zasady, który zabiera czytelników do franciszkańskiej pustelni na Świętej Górze Polanowskiej koło Darłowa.

W drugiej części miesięcznika przeczytamy trzy teksty poświęcone szkole. André Stern, francuski pedagog, który nigdy nie chodził do szkoły, przekonuje, że reforma edukacji to nie tylko zmiana sposobu nauczania ale przede wszystkim zmiana w sposobie traktowania dzieci. Wytyka rodzicom i nauczycielom, że skupiają się na tym, czego dziecko nie umie, a nie na tym, z czym sobie dobrze radzi. Katarzyna Kolska przygląda się rodzinom, które zdecydowały się na nauczanie domowe. Zastanawia się, czy to fanaberia dla bogatych

i co stanowi receptę na sukces tych rodzin, którym zamiana domu w szkołę się udała. Z kolei warszawski nauczyciel, Jarosław Szulski ostrzega, by nie sprowadzać edukacji do przekazu wiedzy. Nie jest ważne, czy szkoła podstawowa będzie sześcio- czy ośmioklasowa. Najważniejsze jest to, kto w niej uczy.

W najnowszym „W drodze” przeczytamy wspomnienie Jana Grzegorczyka o ojcu Karolu Meissnerze, zmarłym niedawno benedyktynie, oraz wywiad z astronomem Wojciechem Borczykiem, który tłumaczy, czym się różni meteor od meteorytu, skąd się biorą komety i czy zagraża nam kosmiczna katastrofa. Zaś w cyklu o początkach chrześcijaństwa ks. Przemysław Szewczyk wyjaśnia, dlaczego doszło do podziałów w starożytnym Kościele.

Oprócz tego między innymi felietony Pauliny Wilk i Szymona Hołowni oraz dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

Oceń treść:
Źródło:
;